Narodowy Bank Polski (NBP) oczekuje, że powołana przy banku centralnym Rada do spraw obrotu gotówkowego przedstawi w IV kwartale br. projekt Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego, poinformował prezes NBP Adam Glapiński.
„Prace nad narodową strategią polegają na zapewnieniu powszechnej akceptacji pieniądza gotówkowego, niezakłóconego dostępu klientów banku do ich oszczędności w formie gotówki i fizycznego bezpieczeństwa oraz zapewnienia cyberbezpieczeństwa systemów krytycznych dla funkcjonowania obrotu gotówkowego. Oczekuję, że projekt strategii zostanie przedłożony zarządowi NBP przez Radę ds. obrotu gotówkowego już w IV kwartale tego roku” – powiedział Glapiński podczas IX Cashless Congress.
Podkreślił, że NBP rozumie potrzebę walki z szarą strefą i wspiera wszelkie działania rządu ograniczające to zjawisko.
„Dbałość o bezpieczeństwo obrotu gotówkowego nie może być przedstawiane jako działanie mogące sprzyjać rozwojowi szarej strefy – czasami jest o tym mowa. Nie jest to bowiem działanie, którego celem jest wyparcie instrumentów bezgotówkowych czy przyzwolenie na nierejestrowanie dokonywanych rozliczeń pieniężnych” – powiedział szef banku centralnego.
Przypomniał, że zwrócił się do prezydenta z wnioskiem o wniesienie do Sejmu projektu ustawy gwarantującej powszechną akceptację gotówki. Prezydent wniósł ten projekt 21 maja br.
„Jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty, dołączymy również w tym zakresie do nowoczesnych państw, dbających o równość i wolność obywateli, niezakłócone funkcjonowanie gospodarki oraz zaufanie obywateli do instytucji państwowych” – podsumował Glapiński.
W marcu br. NBP poinformował, że Rada do spraw obrotu gotówkowego – organ opiniodawczy i doradczy przy zarządzie NBP – podjęła uchwałę powołującą zespoły zadaniowe odpowiedzialne za przygotowanie projektu Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego. Są to zespoły ds.: 1. Akceptacji i dostępności gotówki, 2. Logistyki gotówki, 3. Cyberbezpieczeństwa, 4. Bezpieczeństwa fizycznego gotówki, 5. Komunikacji.
Źródło: ISBnews