Komisja wzywa Polskę do prawidłowego wdrożenia przepisów unijnych, dot. redukcji emisji niektórych rodzajów zanieczyszczeń, w tym m.in. do włączenia do krajowego programu ograniczania zanieczyszczeń obowiązkowych środków redukcji emisji, przewidzianych dyrektywą, poinformowała KE.
Chodzi o przepisy dyrektywy UE 2016/2284 w sprawie redukcji krajowych emisji niektórych rodzajów zanieczyszczeń atmosferycznych (dyrektywa NEC).
„Polska nie dokonała transpozycji do prawa krajowego między innymi przewidzianego w dyrektywie wymogu, aby włączyć do krajowego programu ograniczania zanieczyszczenia powietrza obowiązkowe środki redukcji emisji. Polska ponadto nie dokonała transpozycji wymogu dotyczącego przeprowadzenia transgranicznych konsultacji w sprawie krajowych programów ograniczania zanieczyszczenia powietrza. W polskim prawie nie określono również sankcji za naruszenia przepisów dyrektywy” – czytamy w komunikacie.
Dyrektywa NEC nakłada na państwa członkowskie zobowiązania m.in. w zakresie redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza w odniesieniu do pięciu istotnych zanieczyszczeń (tlenków azotu (NOx), niemetanowych lotnych związków organicznych (NMLZO), dwutlenków siarki (SO2), amoniaku (NH3) oraz pyłu drobnego (PM2,5)).
Wszystkie wspomniane zanieczyszczenia powietrza prowadzą do znacznych negatywnych skutków dla zdrowia ludzi, takich jak choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia i nowotwory, oraz szkodzą ekosystemom, czytamy także.
Komisja postanowiła skierować do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia. Polska ma dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi na wspomniane wezwanie do usunięcia uchybienia i podjęcie niezbędnych działań. W przypadku braku zadowalającej odpowiedzi Komisja może podjąć decyzję o wystosowaniu uzasadnionej opinii.
Źródło: ISBnews