Komisja Europejska notyfikowała modyfikację zatwierdzonej wcześniej tarczy antykryzysowej – programu wsparcia firm z różnych sektorów, dotkniętych obostrzeniami ze względu na pandemię i podwyższenie budżetu z ok. 1,1 mld euro (ok. 5,2 mld zł) do ok. 5,2 mld euro (23,9 mld zł), poinformowała Komisja.
„W ramach programu składającego się z czterech środków pomoc przyjmie formę dotacji bezpośrednich oraz zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Polska zgłosiła następujące modyfikacje istniejącego programu: (i) zwiększenie budżetu z ok. 1,1 mld euro (5 mld zł) do ok. 5,2 mld euro (23,9 mld zł), (ii) zmianę kryteriów kwalifikowalności, oraz (iii) zwiększenie liczby przypadków, w których przedsiębiorstwa mogą korzystać z pomocy” – czytamy w komunikacie.
Tarcza antykryzysowa obejmowała: zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne, dopłaty do wynagrodzeń, postojowe i mikropożyczki. Ze wsparcia mogły skorzystać firmy z branż, dotkniętych obostrzeniami ze względu na pandemię.
Komisja uznała, że polski system jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach. W szczególności pomoc (i) nie przekroczy 225 tys. euro na przedsiębiorstwo działające w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych, 270 tys. euro na przedsiębiorstwo działające w sektorze rybołówstwa i akwakultury oraz 1,8 mln euro na przedsiębiorstwo działające we wszystkich innych sektorach; oraz (ii) zostanie przyznany nie później niż do dnia 31 grudnia 2021 r.
W ocenie Komisji, zmieniony środek pozostaje niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny do zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) oraz warunki określone w tymczasowych ramach pomocy państwa, podano także.
Źródło: ISBnews