Komisja Europejska zaproponowała utworzenie nowej wspólnej jednostki ds. cyberprzestrzeni, która zajęłaby się cyberincydentami, oddziałującymi usługi publiczne, przedsiębiorstwa i obywateli w państwach Unii Europejskiej, poinformowała Komisja. Jak wynika z założeń jednostka miałaby osiągnąć operacyjność do końca czerwca 2022 r., a jej tworzenie miałoby zostać ukończone rok później.
„Zaawansowane i skoordynowane działania w dziedzinie cyberbezpieczeństwa stają się coraz bardziej potrzebne, ponieważ liczba, skala i skutki cyberataków rosną, co w dużym stopniu wpływa na nasze bezpieczeństwo. Wszystkie właściwe podmioty w UE muszą być przygotowane do wspólnego reagowania i wymiany informacji” – czytamy w komunikacie.
Celem działania tej jednostki byłoby gromadzenie zasobów i wiedzy fachowej dostępnych w UE i jej państwach członkowskich, aby skutecznie zapobiegać masowym cyberincydentom i cyberkryzysom, powstrzymywać je i odpowiednio na nie reagować.
„Społeczności zajmujące się cyberbezpieczeństwem, w tym społeczności cywilne, organy ścigania, przedstawiciele dyplomacji i cyberobrony, a także partnerzy z sektora prywatnego, zbyt często działają oddzielnie. Dzięki wspólnej jednostce ds. cyberprzestrzeni uzyskają one wirtualną i fizyczną platformę współpracy: właściwe instytucje, organy i agencje UE wraz z państwami członkowskimi będą stopniowo budować europejską platformę na rzecz solidarności i pomocy w celu przeciwdziałania cyberatakom na dużą skalę” – czytamy także.
Wspólna jednostka ds. cyberprzestrzeni będzie działać jako platforma zapewniająca skoordynowaną reakcję UE na cyberincydenty i cyberkryzysy na dużą skalę, a także oferująca pomoc w usuwaniu skutków tych ataków.
Uczestnicy zostaną poproszeni o zapewnienie zasobów operacyjnych na potrzeby wzajemnej pomocy w ramach wspólnej jednostki ds. cyberprzestrzeni. Wspólna jednostka ds. cyberprzestrzeni umożliwi uczestnikom wymianę najlepszych praktyk, a także informacji w czasie rzeczywistym na temat zagrożeń, które mogą pojawić się w obszarach ich działania, podano także.
Zapowiedź powołania jednostki ds. cyberprzestrzeni to kontynuacja działań rozpoczętych w 2017 r., kiedy przyjęto zalecenie w sprawie skoordynowanego reagowania na incydenty i kryzysy cybernetyczne na dużą skalę.
Komisja zaproponowała tworzenie wspólnej jednostki ds. cyberprzestrzeni w drodze „stopniowego i przejrzystego procesu”. Współodpowiedzialne za ten proces mają być państwa członkowskie i inne podmioty aktywne w tym obszarze. Celem jest uzyskanie operacyjności jednostki ds. cyberprzestrzeni do 30 czerwca 2022 r. oraz ukończenie jej tworzenia rok później – 30 czerwca 2023 r.
Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) będzie w fazie przygotowawczej pełnić rolę sekretariatu. Wspólna jednostka ma powstawać w bezpośrednim pobliżu biur agencji w Brukseli oraz biura CERT-UE – zespołu reagowania na incydenty komputerowe w instytucjach, organach i agencjach UE.
Inwestycje niezbędne do utworzenia wspólnej jednostki ds. cyberprzestrzeni zostaną zapewnione przez Komisję, przede wszystkim w ramach programu „Cyfrowa Europa”. Środki finansowe będą służyć budowie fizycznej i wirtualnej platformy, ustanowieniu i utrzymaniu bezpiecznych kanałów komunikacji, a także poprawie zdolności wykrywania cxyberincydentów. Dodatkowe wkłady, zwłaszcza w rozwój zdolności państw członkowskich w zakresie cyberobrony, mogą – zdaniem Komisji – pochodzić z Europejskiego Funduszu Obronnego.
Obecnie Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) przygotowuje propozycję dotyczącą europejskiego programu certyfikacji cyberbezpieczeństwa sieci 5G. Trwają również prace nad ochroną przestrzeni publicznej (wspieranie państw członkowskich w zarządzaniu zagrożeniem stwarzanym przez drony oraz działania na rzecz poprawy ochrony miejsc kultu i dużych obiektów sportowych przed zagrożeniami terrorystycznymi. Celowi temu poświęcono program wsparcia o wartości 20 mln euro. Komisja zaproponowała również rozszerzenie mandatu Europolu – Agencji UE ds. Współpracy Organów Ścigania.
Źródło: ISBnews