PGE Polska Grupa Energetyczna i Tauron Polska Energia zawarły porozumienie w sprawie pilotażu usług sieci łączności specjalnej w technologii LTE w pasmie 450MHz na obszarze koncesyjnym Tauronu, podało PGE. Porozumienie w tej sprawie podpisały PGE Systemy oraz spółka dystrybucyjna Tauronu, które podejmą działania zmierzające do wdrożenia sieci LTE450 na obszarze Tauron Dystrybucja.
„Zgodnie z zaplanowanym w PGE harmonogramem faza inwestycyjna projektu ma trwać 4 lata. Dzisiejsze porozumienie to ważny krok w rozwoju programu LTE450 w PGE. Działania na obszarze Tauron Dystrybucja mają na celu przetestowanie możliwości sieci i docelowo wdrożenie bezprzewodowej sieci łączności specjalnej w standardzie LTE450 na obszarze dystrybucyjnym należącym do Tauronu. Dzięki temu docelowo możliwe będzie zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania sieci energetycznej oraz zapewnienie m.in. niezawodnej łączności w procesie usuwania awarii o charakterze masowym” – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie.
Sieć LTE450 zapewni niezawodną i bezpieczną szerokopasmową transmisję danych na potrzeby energetyki. Transformujący się sektor energetyczny potrzebuje trzech głównych rodzajów usług łączności – łączności dyspozytorskiej, zdalnego sterowania infrastrukturą energetyczną oraz zdalnego odczytu liczników energii. Budowana przez PGE sieć LTE450, w odróżnieniu od innych dostępnych sieci łączności dyspozytorskiej, jest w stanie zapewnić wszystkie trzy wymienione usługi, podkreślono.
W ramach porozumienia planowane jest przeprowadzenie pilotażu świadczonych usług przez sieć LTE450 i opracowanie rekomendacji dla dalszych prac. Oszacowane zostaną koszty inwestycji oraz zidentyfikowane ryzyka dla każdej ze stron. Zostanie również opracowana koncepcja modelu biznesowo-technicznego oraz harmonogram realizacji prac umożliwiających realizację budowy sieci LTE450 w Tauron Dystrybucja we współpracy z PGE Systemy.
Do tej pory, w ramach Programu LTE450, w Grupie PGE przeprowadzono liczne testy przedwdrożeniowe technologii LTE450/LTE-M, które zakończyły się w lutym 2021 roku. Przygotowano niezbędną dokumentację, opracowano model finansowo-techniczny i uzyskano wszystkie niezbędne zgody korporacyjne.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Źródło: ISBnews