Bank Pekao udostępnił klientom EKO kredyty celem wsparcia finansowania celów ekologicznych, w tym m.in. instalacji fotowoltaicznych oraz samochodów elektrycznych, podał bank.
„EKO kredyty to rozwiązania przyjazne środowisku oraz ze względu na atrakcyjną cenę przyjazne klientom, którzy chcą zdążyć z zamontowaniem przydomowej instalacji fotowoltaicznej przed wejściem w życie nowych przepisów, aby korzystniej rozliczać się z dostawcą energii elektrycznej. Chcemy ułatwić im finansowanie takich inwestycji, ale również innych energooszczędnych rozwiązań czy też zakupu rowerów elektrycznych i samochodów z napędem hybrydowym” – powiedział dyrektor departamentu produktów kredytowych klienta Indywidualnego w Banku Pekao Piotr Gołąb, cytowany w komunikacie.
Jak podkreślono, nowe rozwiązania od Banku Pekao to odpowiedź na rosnące zainteresowanie finansowaniem ekologicznych celów, w szczególności fotowoltaiki. Od 2022 r. wchodzą w życie nowe zasady rozliczania prosumentów. Przestanie obowiązywać system opustów, a zacznie funkcjonować system zakupu i sprzedaży energii. Oznacza on koniec z magazynowaniem nadwyżki energii latem i wykorzystywanie jej np. zimą. Od nowego roku, nadwyżki energii będą odsprzedawane dystrybutorowi po cenach hurtowych, a w razie braków energii ze słońca, można je będzie odkupić od swojego dostawcy, ale prawdopodobnie za mniej korzystną, detaliczną cenę – dlatego wielu klientów nie chce zwlekać i przyspieszyło decyzję o instalacji fotowoltaicznej.
Jak podano, pożyczka na cele ekologiczne może być przeznaczona na instalację odnawialnych źródeł energii (w tym fotowoltaiki), kotłów centralnego ogrzewania, pomp ciepła, okien, drzwi i materiałów do ocieplenia domu i dachu. Środki można przeznaczyć też na zakup samochodów osobowych z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz motocykli i skuterów z napędem elektrycznym, rowerów elektrycznych. Pieniądze można wykorzystać również na refinansowanie poniesionych kosztów zakupów dokonanych od początku 2021 r.
„Bank Pekao oferuje także EKO Kredyt Mieszkaniowy na instalację kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Przy kredycie hipotecznym nabywana nieruchomość musi być wyposażona w wymienione instalacje, a przy kredycie budowlano-hipotecznym, instalacje muszą być ujęte w kosztorysie prac budowlanych lub kosztorysie na roboty remontowe” – czytamy dalej.
Oferta EKO kredytów obowiązuje do końca roku.
Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 233 mld zł na koniec 2020 r.
Źródło: ISBnews