Barometr koniunktury BARIRG wzrósł o 2,4 pkt kw/kw do -2,4 pkt w III kw. 2021 r., podał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH (IRG SGH). Jest wyższy od wartości sprzed roku o 16,2 pkt. Przewidywania na IV kw. wskazują na spowolnienie tempa poprawy koniunktury.
” Na początku III kwartału 2021 r. zarówno barometr koniunktury IRG SGH (BARIRG), jak i wskaźniki koniunktury we wszystkich działach gospodarki, objętych badaniami IRG, poza handlem, zwiększyły swoje wartości. Przyrosty są jednak niższe niż w poprzednim kwartale, a nastroje przedsiębiorców i konsumentów pogarszają się” – czytamy w raporcie.
Największy dodatni wpływ na wzrost wartości barometru w tym badaniu miały przyrosty wartości wskaźników koniunktury w sektorze bankowym (o 9,4 pkt) i budownictwie (o 7,9 pkt) i przyczyniły się do wzrostu wartości barometru odpowiednio o: 1,35 i 1,1 pkt, podał Instytut.
Instytut zaznaczył, że okres poprawy koniunktury w przemyśle przetwórczym, trwający od listopada ub. roku zakończył się. W lipcu wartość wskaźnika spadła w stosunku do czerwca o 7,5 pkt, a w porównaniu z kwietniem 2021 r. jest wyższa o 1,5 pkt, zaś wzrost w skali roku wyniósł 15,4 pkt.
„Przedsiębiorcy sygnalizują dalsze narastanie uciążliwości barier działalności gospodarczej. Po raz pierwszy w historii badania koniunktury w przemyśle przetwórczym główną barierą jest brak wykwalifikowanej siły roboczej, o czym informuje 85% ankietowanych przedsiębiorstw. Nasilają się również problemy z zaopatrzeniem w surowce i materiały. Zgłasza je 78% badanych” – podkreślił Instytut.
Wskazano, że prognozy firm budowlanych na najbliższą przyszłość są mniej optymistyczne niż w drugim kwartale. Sektor budowlany ma problemy ze znalezieniem pracowników, zaopatrzeniem w surowce i materiały. Wzrost cen surowców i materiałów jest wskazywany jako główna bariera ograniczającą aktywność sektora budowlanego (70% badanych).
W przypadku gospodarstw domowych najbardziej zmniejszyły się obawy przed bezrobociem (spadek wartości salda z 30,2 pkt do 26,6 pkt) oraz oceny sytuacji finansowej gospodarstw domowych (z -9,5 pkt do -4,9 pkt.). Bardziej pogorszyły się oceny ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju (z -18,9 pkt do -22,4 pkt).
Przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji w firmach i gospodarce w najbliższych miesiącach są mniej optymistyczne niż przed kwartałem.
„Z badań koniunktury przeprowadzonych w lipcu i sierpniu 2021 r. wynika, że tempo poprawy koniunktury w gospodarce polskiej zmniejsza się. Narastają problemy ze znalezieniem pracowników i zaopatrzeniem. Problemem zarówno dla przedsiębiorców jak i konsumentów jest wzrost cen. Przewidywania co do ich przyszłej sytuacji ekonomicznej w najbliższych miesiącach są mniej optymistyczne niż w poprzednim kwartale. Biorąc pod uwagę mniej optymistyczne nastroje przedsiębiorców i konsumentów oraz negatywne oddziaływanie czynników sezonowych w IV kwartale, należy obawiać się dalszego spowolnienia tempa poprawy koniunktury” – podsumował Instytut.
Źródło: ISBnews