Rząd chce przyjąć projektu, zakładającego powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – nowej służby do walki przestępczością przeciwko elektronicznemu przetwarzaniu danych, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Przyjęcie przez rząd projektu nowelizacji ustawy o policji oraz niektórych innych ustaw w związku z powołaniem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości planowane jest na III kw.
„Zakłada się ustanowienie jednolitej w skali kraju jednostki organizacyjnej Policji służby zwalczania cyberprzestępczości, odpowiedzialnej za realizację na obszarze całego kraju zadania w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu nowoczesnych technologii teleinformatycznych oraz wspieranie w niezbędnym zakresie pozostałych jednostek organizacyjnych Policji w rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu przestępstw – Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC)” – czytamy w wykazie.
Nową jednostką policji kierował będzie komendant Centralnego Biura Zwalczania Przestępczości , podległy komendantowi głównemu policji, który jednocześnie staje się bezpośrednim przełożonym policjantów CBZC. Komendanta CBZC będzie spośród oficerów policji powoływał i odwoływał minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek komendanta głównego, natomiast zastępców komendanta CBZC będzie powoływał spośród oficerów i odwoływał komendant główny na wniosek komendanta CBZC, podano także.
Komendant CBZC będzie posiadał również pełne kompetencje kadrowo-szkoleniowe w stosunku do policjantów CBZC.
Planowane rozwiązania:
– w ramach postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzonego w stosunku do osoby ubiegającej się o przyjęcie do CBZC dodano etap sprawdzenia wiedzy i umiejętności z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych oraz znajomości języka obcego z tego obszaru, a także fakultatywną możliwość jego rozszerzenia o przeprowadzenie badania psychofizjologicznego. W projekcie ma znaleźć się zastrzeżenie, że funkcjonariuszy tej służby nie będzie przenosić się i nie będzie się delegować do innych służb w policji.
– weryfikacja funkcjonariuszy policji przenoszonych do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. W terminie 7 dni od wejścia w życie noweli komendant główny policji miałby wyznaczyć spośród oficerów spośród oficerów starszych policji służby kryminalnej lub śledczej, Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji do spraw utworzenia służby zwalczania cyberprzestępczości. Pełnomocnik ten, w ciągu 6 miesięcy miałby przedstawić komendantowi głównemu policji listę policjantów do przeniesienia do dalszego pełnienia służby w CBZC, uwzględniając ich wiedzę i umiejętności oraz znajomości języka, w zakresie informatyki i nowoczesnych technologii informatycznych. Pełnomocnik zakończyłby swoją działalność z dniem powołania komendanta CBZC.
Projekt zakłada 1,8 tys. dodatkowych etatów dla nowej służby zwalczania cyberprzestępczości w perspektywie 4 pełnych lat od wejścia w życie ustawy, tj. do końca 2025 r., przy założeniu zatrudnienia odpowiednio 300 funkcjonariuszy służby zwalczania cyberprzestępczości w ciągu pierwszego roku obowiązywania ustawy i po 500 funkcjonariuszy rocznie w ciągu kolejnych trzech lat obowiązywania ustawy.
Funkcjonariuszom nowo powołanego CBZC przysługiwałaby pełna możliwość prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych oraz administracyjno-porządkowych, wynikających z ustawy o policji. wytwarzania lub pozyskiwania urządzeń lub programów komputerowych oraz ich używania w celu rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępstw, popełnionych przy użyciu nowoczesnych technologii teleinformatycznych.
Źródło: ISBnews