Prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych, która ma uregulować płatności gotówką na równi z płatnościami w formie bezgotówkowej, poinformowała Kancelaria Prezydenta.
„Celem ustawy jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Zmiana ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych polegająca na dodaniu do niej art. 59ea eliminuje możliwość ograniczania przez akceptantów oferty zawarcia umowy sprzedaży lub świadczenia usług do konsumentów, którzy dokonają zapłaty wyłącznie w formie bezgotówkowej” – czytamy w komunikacie.
W praktyce obrotu gospodarczego zatem każda oferta zawarcia umowy sprzedaży lub świadczenia usług skierowana przez akceptanta do ogółu konsumentów będzie implikować w sobie możliwość dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej oraz gotówkowej znakami pieniężnymi emitowanymi przez Narodowy Bank Polski (NBP), podano także.
Każdy akceptant będzie zatem zobowiązany do akceptacji gotówki.
Nakaz akceptacji gotówki nie będzie miał jednak charakteru bezwzględnego, gdyż regulacja przewiduje w tym zakresie stosowne wyłączenia. Przedmiotowy nakaz akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski nie będzie miał zastosowania:
- w przypadku działalności prowadzonej przez akceptanta w sieci internet,
- w miejscu prowadzenia działalności bez obecności personelu;
- w trakcie imprezy masowej, jeśli akceptant zamieści stosowną informację w regulaminie tej imprezy;
- do jednorazowej transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, której wartość jest równa przeciętnemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłaszanemu przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, lub większa od niego.
Jednocześnie regulacja przewiduje brak możliwości nakładania dodatkowych opłat przez akceptantów z tytułu obowiązku akceptowania zapłaty w gotówce.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Źródło: ISBnews