Senat przyjął do nowelizacji ustawy okołobudżetowej na br. poprawkę, nakładającą na rząd obowiązek przygotowania sprawozdania z realizacji wykonania wydatków niewygasających do 31 stycznia roku następującego po roku, którego ten wydatek dotyczył. Nowelę wraz z poprawką poparło 100 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Przyjęcie poprawek do nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 rekomendowała Komisja Budżetu i Finansów Publicznych. Jedną z najistotniejszych jest ta, która zobowiązuje rząd do sprawozdania z wykonania środków niewygasających do końca stycznia 2021 r. i przekazania Sejmowi i Najwyższej Izbie Kontroli.
Dotychczas sprawozdanie z realizacji wydatków niewygasających powinno być składane wraz ze sprawozdaniem z realizacji budżetu do końca maja roku następnego. W praktyce jednak składane jest w listopadzie. Pozostałe poprawki, proponowane przez Komisję mają charakter legislacyjny i doprecyzowujący.
Najważniejsze rozwiązania w nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021:
– Większe środki zostaną przeznaczone na Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg.
– Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na objęcie przez Skarb Państwa akcji w spółce PKP Polskie Linie Kolejowe. Środki z dokapitalizowania PKP PLK przeznaczone zostaną na realizację zadań ujętych w Krajowym Programie Kolejowym do 2023 r.
– Wsparcie otrzymają jednostki samorządu terytorialnego, m.in. na zadania inwestycyjne dotyczące wodociągów i zaopatrzenia w wodę oraz kanalizację. Dodatkowe środki przyczynią się do zmniejszenia różnic w standardach życia w miastach i na obszarach wiejskich.
– Zasilony zostanie m.in. Fundusz Wsparcia Policji, Fundusz Wsparcia Straży Granicznej oraz Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej.
– Podwyższony zostanie kapitał zakładowy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w celu lepszego promowania polskiej gospodarki za granicą.
– Dodatkowe wsparcie finansowe przewidziane zostało dla Centralnego Ośrodka Sportu oraz dla uczelni i instytutów działających w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz.
– Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu będzie mógł zasilić Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków z przeznaczeniem na dofinansowanie nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach.
– Umożliwione zostanie zwiększenie wynagrodzeń w jednostkach sektora finansów publicznych, takich jak: agencje wykonawcze, instytucje gospodarki budżetowej, państwowe fundusze celowe, Narodowy Fundusz Zdrowia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i funduszach zarządzanych przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz innych państwowych osobach prawnych należących do sektora finansów publicznych.
– Utworzony zostanie dodatkowy fundusz motywacyjny w państwowych jednostkach budżetowych, z którego będą mogły być wypłacane specjalne dodatki pracownikom sfery budżetowej.
– Dodatkowe wsparcie przewidziane zostało na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w celu zwiększenia finansowania zadań służących poprawie jakości życia osób z niepełnosprawnościami oraz nowych programów zatwierdzanych przez radę nadzorczą PFRON.
Wydatki na rozwiązania, jakie zakłada nowela określono na poziomie 26 685 200 mln zł, a dochody – na poziomie 17 119 362 mln zł.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: ISBnews