Akcjonariusze Grupy Lotos wyrazili podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia spółki zgodę na zbycie szeregu aktywów, niezbędne do finalizacji procesu połączenia z PKN Orlen.
Najważniejsze z punktu widzenia procesu połączenia było wyrażenie zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa Grupy Lotos na rzecz spółki Lotos Asfalt poprzez wniesienie w formie wkładu niepieniężnego i objęcie w zamian wszystkich nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Lotos Asfalt, czyli wydzielenie rafinerii w Gdańsku do osobnej spółki, a także wyrażenie zgody na zbycie przez Grupę Lotos 30% udziałów w Lotos Asfalt.
Oprócz tego akcjonariusze wyrazili zgodę na nabycie przez Grupę Lotos 19 999 udziałów w Lotos Biopaliwa, reprezentujących 99,995% udziałów w kapitale zakładowym spółki, od spółki Lotos Terminale, na zbycie przez Grupę Lotos 100% udziałów w Lotos Biopaliwa, na zbycie przez Grupę Lotos 100% akcji w Lotos Terminale, na zbycie przez Grupę Lotos 100% udziałów w Lotos Paliwa oraz spółek, które nabędą część majątku Lotos Paliwa w wyniku podziału tej spółki oraz na zbycie przez Grupę Lotos 100% udziałów w spółce, która nabędzie część majątku Lotos Asfalt w wyniku podziału tej spółki.
Do 14 listopada br. PKN Orlen ma przedstawić Komisji Europejskiej partnerów transakcji, które stanowić będą realizację środków zaradczych umożliwiających uzyskanie akceptacji KE dla połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos.
Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 20,9 mld zł w 2020 r.
Źródło: ISBnews