Bumech zakłada, że wydobycie boksytu z trzech kopalń w Czarnogórze sięgnie 1 mln ton już w 2022 roku, poinformował prezes Andrzej Buczak. Spółka przygląda się możliwościom udziału w wydobyciu kopalin w Albanii, Bośni i Hercegowinie i innych krajach bałkańskich.
Bumech od 2016 roku jest operatorem w kopalni boksytu w Czarnogórze, obecnie zaś, po planowanym przejęciu, będzie właścicielem trzech kopalń o potencjalnej zdolności produkcyjnej 1 mln ton boksytu rocznie.
„Nasz kilkuletnia obecność w Czarnogórze, gdzie jesteśmy operatorem kopalni boksytu, pokazała, że mamy kompetencje do tego, aby działać samodzielnie, stąd oferta przejęcia Uniprom-Metali za kwotę 10,3 mln euro. Kopalnie, które kupujemy, w 2019 r. wydobyły 800 tys. ton boksytu, kolejne dwa lata, ze względu na panującą pandemię nie były już tak dobre. Chcemy zwiększyć wydobycie do 1 mln ton już w 2022 roku. Przed podjęciem decyzji o kupnie, dodatkowo oceniliśmy udokumentowane złoża, obliczyliśmy konieczne nakłady, między innymi na wzbogacanie boksytu. Uznaliśmy, że w obecnej sytuacji światowego zapotrzebowania na surowce transakcja ta ma głęboki sens” – powiedział Buczak w rozmowie z ISBnews.
Boksyt to podstawowy surowiec do produkcji aluminium, na które w tej chwili zbyt jest praktycznie nieograniczony. Głównym odbiorcą czarnogórskiego boksytu, który będzie wydobywany przez Bumech są Chiny.
„Wysoka jakość rudy i równocześnie mała ilość krzemu sprawiają, że nasz boksyt jest poszukiwany jako mieszanka do produkcji tlenków aluminium. Dodatkową wartością jest fakt, że prowadzić będziemy działalność w strefie euro, a to skutecznie ogranicza potencjalne ryzyko kursowe. Nie wiemy jakie będą ceny w kolejnych kwartałach, to jest trudne do oszacowania, ale warto przypomnieć, że pozyskiwanie boksytu nie niesie ze sobą śladu węglowego. Jedynym problemem na dziś są wysokie ceny frachtu. Nie powinno to jednak aż tak bardzo wpływać na opłacalność tego biznesu” – dodał prezes
Jak podkreślił, projekt ten jest początkiem planowanej znaczącej obecności na Bałkanach, gdzie możliwości wydobywania surowców są bardzo duże.
„Nasza działalność jako właściciela koncesji i trzech kopalń, przestrzeganie lokalnego prawa czarnogórskiego i dbałość o środowisko mogą się stać w przyszłości ważnym argumentem, uwiarygadniającym nasza firmę przy innych kontraktach. Przyglądamy się możliwościom udziału w wydobyciu kopalin w Albanii, Bośni i Hercegowinie i innych krajach. Potencjalnie to może być tzw. druga noga naszej działalności, która w długiej perspektywie będzie stabilizowała nasze przychody” – powiedział Buczak
Bumech jest przedsiębiorstwem świadczącym usługi dla górnictwa. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2009 r. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 78.62 mln zł w 2020 r. podczas gdy w pierwszym półroczu 2021 roku wyniosły ponad 202 mln zł.
Źródło: ISBnews