W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się seria piątkowych odczytów indeksów aktywności gospodarczej PMI w październiku w strefie euro, informują ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). W tym tygodniu nastąpi również publikacja danych ze sfery realnej polskiej gospodarki we wrześniu (rynek pracy, produkcja, sprzedaż detaliczna), dopełniających obraz aktywności gospodarki w III kw.
„W bieżącym tygodniu na globalnym rynku najistotniejszą publikacją danych będzie seria piątkowych odczytów indeksów aktywności gospodarczej PMI w październiku w EMU. Z nich rynki będą starały się odczytać bilans ryzyk stagflacyjnych” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
Ekonomiści wskazują, że nadal najważniejsze dla notowań rynkowych będzie kształtowanie się notowań surowców na rynku globalnym i postrzegane przez ten pryzmat ryzyko stagflacji.
Prognozują, że we wrześniu roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw obniżyła się do 0,6% r/r z 0,9% r/r w sierpniu, wzrost płac wyniósł 8,3% r/r wobec 9,5% r/r w sierpniu. We wrześniu wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) wzrósł do 10% r/r z 9,5% r/r we wrześniu.
„Szacujemy, że we wrześniu dynamika produkcji przemysłowej obniżyła się do 8,2% r/r z 13,2% r/r w sierpniu. W ujęciu zmian miesięcznych oczyszczonych z sezonowości oczekujemy lekkiego wzrostu produkcji, po jej nieznacznym spadku w sierpniu, przy prawdopodobnych coraz intensywniejszych czynnikach ograniczających koniunkturę w przemyśle związanych z wątkami podażowymi oraz kosztami transportu. Na bieżący tydzień zaplanowana jest również publikacja wrześniowych danych z amerykańskiego rynku pracy, indeksy koniunktury dla sektora usług oraz dane dotyczące sytuacji w niemieckim przemyśle” – czytamy dalej.
Ekonomiści spodziewają się, że we wrześniu dynamika sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) wyniosła 5% r/r, kształtując się na zbliżonym poziomie do wyniku z sierpnia (5,4% r/r).
„Szacujemy, że we wrześniu dynamika produkcji budowlano-montażowej wyniosła 8% r/r, obniżając się z 10,2% r/r w sierpniu. W ujęciu zmian miesięcznych oczyszczonych z sezonowości oczekujemy już minimalnego wzrostu produkcji po jej silnym odreagowaniu w sierpniu, przy generalnie solidnej koniunkturze w sektorze budowlanym, któremu jednak coraz silniej ciążyć mogą efekty cenowe oraz powolne ożywienie aktywności w ramach inwestycji publicznych. Spadek rocznego indeksu to pochodna wygaśnięcia pozytywnego sierpniowego efektu liczby dni roboczych” – podano też w raporcie.
Źródło: ISBnews