W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdą się wstępne dane dotyczące PKB za III kw. w USA oraz wstępny odczyt CPI w październiku na krajowym rynku, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
„Bieżący tydzień będzie obfitował w publikacje danych makroekonomicznych. Najważniejsze z nich to wstępne odczyty PKB za III kw. w USA i EMU oraz wskaźniki inflacji PCE w USA i HICP w strefie euro” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
Ekonomiści banku zwracają uwagę, że w tym tygodniu odbędzie się także posiedzenie rady EBC.
„Oczekujemy utrzymania stabilnych parametrów polityki monetarnej, sądzimy też, że prezes Lagarde przedstawi raczej 'gołębie’ stanowisko oraz ostrożność co do zacieśniania polityki pieniężnej. Jeśli oczekiwanie łagodnej retoryki EBC potwierdzi się, wzrost rentowności obligacji na europejskim rynku może osłabnąć. […] Oczekujemy, że rada EBC utrzyma niezmienione parametry polityki pieniężnej w tym stopy procentowe (0,0% dla stopy repo oraz -0,5% dla stopy depozytowej) oraz warunki programu skupu aktywów” – czytamy także.
W Polsce najistotniejszym wydarzeniem będzie piątkowa publikacja wstępnego szacunku październikowej inflacji CPI.
„Szacujemy, że w październiku wskaźnik inflacji CPI kontynuował wzrost do 6,4% r/r wobec 5,9% r/r we wrześniu. Według naszych szacunków do dalszego wzrostu inflacji w październiku przyczynił się przede wszystkim wzrost cen energii – w tym paliw (wkład we wzrost CPI ponad 0,3 pkt. proc.) oraz gazu ziemnego (ponad 0,1 pkt. proc.) – efekt podwyższenia taryfy na gaz dla odbiorów detalicznych. Dodatkowo, choć w mniejszym stopniu (mniej niż 0,1 pkt. proc.), w kierunku wzrostu październikowego CPI oddziaływał wzrost inflacji bazowej (do 4,3% wobec 4,2% we wrześniu) oraz żywności (dalszy wzrost dynamiki cen żywności przetworzonej, głównie nabiału i tłuszczów, przy kontynuacji spadku cen mięsa)” – czytamy dalej.
Zdaniem ekonomistów przełamanie kolejnego psychologicznego poziomu inflacji może podsycać wzrost krajowych rentowności obligacji.
„Przy wysokiej niepewności co do dalszych działań Rady (kłopoty RPP z komunikacją) w bazowym scenariuszu oczekujemy kolejnej podwyżki stóp o 50 pkt. baz. w styczniu 2022 r.” – podsumowano w materiale.
Źródło: ISBnews