Rząd chce, by terenie szkół, placówek oświatowych, uczelni i instytutów zakrywanie ust i nosa było obowiązkowe w czasie poza zajęciami, chyba że inaczej postanowi kierujący takim podmiotem, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Nowela rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ma przedłużyć obecne obostrzenia do 30 listopada.
„W projekcie przewiduje się […] modyfikacje regulacji dotyczących obowiązku zakrywania ust i nosa […] na terenie szkół, placówek oświatowych, uczelni, instytutów badawczych, instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk, międzynarodowych instytutów naukowych utworzonych na podstawie odrębnych ustaw działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki; projektowane rozwiązania przewidują, że zakrywanie ust i nosa na terenie ww. podmiotów będzie obowiązkowe w czasie poza zajęciami (oraz zajęciami edukacyjnymi), chyba że inaczej postanowi kierujący takim podmiotem” – czytamy w wykazie.
Celem takiego rozwiązania jest umożliwienie „elastycznego podejmowania decyzji przez kierujących ww. podmiotami w zależności od lokalnej sytuacji epidemicznej uwzględniającej takie czynniki, jak liczba zaszczepionych osób, czy też wskaźnik zachorowań w danej miejscowości (województwie)”.
Ponadto uzasadnieniem wprowadzenia ww. obowiązku zasłaniania ust i nosa wyłącznie w czasie poza zajęciami (oraz zajęciami edukacyjnymi) jest zwiększone ryzyko ewentualnych kontaktów mogących skutkować transmisją wirusa SARS-CoV-2 w tym czasie, z uwagi na fakt, że w przerwach między zajęciami (jak również podczas zajęć świetlicowych w szkołach) studenci oraz uczniowie mają kontakt ze zdecydowanie większą liczbą innych osób (przebywają w niehomogenicznych grupach osób), w tym w sposób utrudniający zachowanie dystansu, np. w czasie przebywania w szatniach, czy też stołówkach albo przemieszczania się między pomieszczeniami, w których odbywają się zajęcia, podano także.
Podkreślono także, że ryzyko transmisji wirusa SARS-CoV-2 jest zdecydowanie niższe w czasie zajęć (zajęć edukacyjnych) z uwagi na fakt pozostawania przez uczniów w tej samej grupie osób, co do zasady bez przemieszczania się i zmniejszonej liczby interakcji z innymi osobami (w niektórych podmiotach studentom i uczniom zapewniane są pojedyncze ławki).
Regulacje nie obejmą dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz osób zatrudnionych w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego lub placówce oświatowej oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
Źródło: ISBnews