Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) umowę na 240 mln euro kredytu na budowę 39-kilometrowej obwodnicy Trójmiasta, będącej częścią drogi ekspresowej S6.
„Podpisana umowa kredytowa z naszym wieloletnim partnerem, którym od 20 lat jest Bank Gospodarstwa Krajowego, jest niezwykle atrakcyjna. Mogę powiedzieć, że to kolejny projekt drogowy i infrastrukturalny, w który angażuje się EBI. Rozbudowa obwodnicy Trójmiasta zostanie sfinansowana w ramach 240 mln euro kredytu o zapadalności 30 lat, dodatkowo obowiązywać będzie 10-letnia karencja spłaty. Traktujemy to jako naturalne wsparcie EBI na rzecz inwestycji komunikacyjnych, realizowanych w Polsce” – powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, podczas uroczystości podpisania umowy w trakcie konferencji Impact’21 w Poznaniu.
Kredyt EBI zasili zarządzany przez BGK Krajowy Fundusz Drogowy (KFD). Finansuje on budowę i przebudowę dróg krajowych w Polsce, w tym przede wszystkim autostrad i dróg ekspresowych oraz obwodnic miast.
„Poprawa jakości życia Polaków jest jednym z głównych elementów działalności Banku Gospodarstwa Krajowego. Wspieramy zrównoważony, gospodarczo-społeczny rozwój naszego kraju m.in. poprzez inwestycje w infrastrukturę. Budowa obwodnicy Trójmiasta zwiększy bezpieczeństwo i komfort podróży dla mieszkańców regionu oraz turystów. Usprawni również międzynarodowe połączenie tranzytowe będące częścią Transeuropejskiej Sieci Dróg. Poprzez obsługę Krajowego Funduszu Drogowego do tej pory zapewniliśmy płynne finansowanie inwestycji drogowych o wartości blisko 200 mld zł, co przełożyło się na budowę ok. 1 300 km autostrad i ponad 2 400 km dróg ekspresowych” – skomentowała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, cytowana w komunikacie.
Kredyt umożliwi budowę 39-kilometrowego odcinka wokół obszaru metropolitalnego od Chwaszczyna na północnym zachodzie do węzła drogowego Gdańsk Południe na południowym wschodzie.
„Projekt ma zasadnicze znaczenie dla poprawy połączeń drogowych w Trójmieście oraz ułatwienia dostępu do portów w Gdyni i w Gdańsku. Stanowi również część szerszej rozbudowy trasy S6, połączenia drogą ekspresową Szczecina i Gdańska. Droga będzie biegła równolegle do wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jako część Transeuropejskiej Sieci Systemów Transportowych (TEN-T), S6 umożliwia połączenie północnej Polski z multimodalnym korytarzem TEN-T Bałtyk-Adriatyk” – czytamy w komunikacie.
Nowa operacja będzie uzupełnieniem wcześniejszych projektów, również finansowanych przez EBI, takich jak budowa odcinka (ok. 41 km) drogi ekspresowej S6 między Bożympolem Wielkim a Trójmiastem.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. Bank zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej. Bank finansuje projekty w obszarach infrastruktury, innowacji, środowiska oraz MŚP. W 2020 roku Grupa EBI przeznaczyła na finansowanie projektów w Polsce kwotę 5,2 mld euro.
BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne.
Źródło: ISBnews