Senat wprowadził poprawki do nowelizacji ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, przedłużającej możliwość zbywania kopalń na rzecz Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) oraz działania osłonowe do końca 2023 r. Poprawki te dotyczą m.in. ujednolicenia stawki świadczeń za urlopy górnicze, poszerzenia grupy pracowników uprawnionych do skorzystania z przepisów noweli oraz nałożenia na rząd obowiązku składania sprawozdania z realizacji ustawy.
Wcześniej senatorowie odrzucili wniosek o przyjęcie noweli bez poprawek. Za nowelą wraz z poprawkami opowiedziało się 98 senatorów.
Senat przyjął poprawkę, zakładającą ujednolicenie stawki świadczeń socjalnych pracowników, którzy nabyli prawo do urlopu górniczego przed 1 grudnia 2021 r. ze stawką tych, którzy nabyli to prawo po 1 grudnia 2021 r. Zgodnie z intencją Senatu obie grupy miałyby otrzymać świadczenie na poziomie 80% miesięcznego wynagrodzenia, obliczanego jako wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.
Senatorowie zgodzili się także na to, by regulacją została objęta szersza grupa pracowników także tych, którzy wcześniej z tych przepisów nie korzystali. Zobowiązali też Radę Ministrów żeby raz w roku, do 31 marca kolejnego roku składała sprawozdanie z wykonania tej ustawy.
Nowelizacja wydłuża do końca roku 2023 możliwość zbywania kopalń na rzecz SRK i jest częścią umowy społecznej, zawartej w tym roku w Katowicach.
Jej celem jest umożliwienie skorzystania z instrumentów osłonowych i należnych z tego tytułu świadczeń socjalnych pracownikom zatrudnionym w kopalni, zakładzie górniczym lub jego oznaczonej części, nabytych po dniu 1 stycznia 2015 r. przez przedsiębiorstwo, którzy w okresie likwidacji kopalni, zakładu górniczego lub jego oznaczonej części, nie posiadają uprawnień emerytalnych.
Tymi instrumentami są: 1) urlop górniczy albo 2) urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, albo 3) jednorazowa odprawa pieniężna.
Oprócz możliwości skorzystania z jednorazowej odprawy pieniężnej przez pracowników powierzchni, rozszerzono grupę uprawnionych o pracowników dołowych, posiadających co najmniej roczny staż pracy pod ziemią w przedsiębiorstwie górniczym. Obniżono również próg wymaganego stażu pracy w przedsiębiorstwie górniczym z 5 lat do 1 roku.
Nowela zwiększa limit wydatków budżetu państwa do kwoty 8 245 mln zł.
Rozwiązania proponowane w nowelizacji wymagają notyfikacji Komisji Europejskiej. Obecnie trwa procedura notyfikacji.
Źródło: ISBnews