Senat przyjął bez poprawek nowelizację prawa łowieckiego, poszerzającą prawo do odszkodowania za szkody łowieckie także o przypadki, w których żądający odszkodowania odmówił zgody na budowę urządzeń lub wykonywanie czynności zapobiegających wyrządzonym szkodom, jeżeli szkody te nie pozostawały w związku przyczynowym z odmową zgody.
Nowela, której projekt był inicjatywą Senatu, dostosowuje polski system do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 maja 2019 r.
Jak poinformował w trakcie sejmowej debaty pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka, w roku łowieckim 2019/2020 zgłoszono ponad 60 tys. szkód, a w roku łowieckim 2020/2021 – 45 909 szkód.
Znowelizowany przepis prawa łowieckiego będzie rodził po stronie zespołu szacującego szkody obowiązek ustalenia związku przyczynowego między brakiem zgody na budowę urządzeń przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu a wyrządzoną szkodą.
Na zmianie prawa łowieckiego skorzystają właściciele i posiadacze gruntów rolnych, którzy odmówili zgody na budowę urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających szkodom łowieckim. Zyskają oni prawo do odszkodowania za szkody łowieckie, jeżeli szkody te nie będą pozostawały w związku przyczynowym z odmową zgody albo powstaną przy polowaniu.
Źródło: ISBnews