Sejm przyjął nowelizację prawa energetycznego wprowadzającą możliwość doliczania kosztów przedsiębiorstw energetycznych do cen dla gospodarstw domowych w długim okresie, począwszy od 1 stycznia 2023 r. Nowelę poparło 387 posłów, nikt nie był przeciwny, a 44 wstrzymało się od głosu.
Celem nowelizacji, która stanowiła przedłożenie poselskie, jest zaradzenie wyzwaniom związanym ze wzrostem cen paliw gazowych na rynku i zminimalizowanie cen podwyżek gazu dla gospodarstw domowych przy jednoczesnym zapewnieniu przedsiębiorstwom energetycznym możliwości odzyskania części kosztów.
Mechanizm proponowany nowelizacją gwarantuje przedsiębiorstwu energetycznemu możliwość faktycznie poniesionych kosztów. Możliwość doliczania tych kosztów do cen dla odbiorców w gospodarstwach domowych w długim okresie (36 miesięcy począwszy od 1 stycznia 2023 r.) zapobiegnie ryzyku dużej i skumulowanej podwyżki w roku 2022.
Przedsiębiorstwo energetyczne prowadzące obrót paliwami gazowymi może do 30 czerwca 2022 r. przedłożyć prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki (URE) do zatwierdzenia taryfę skalkulowaną na podstawie części kosztów uzasadnionych zakupu paliwa gazowego planowanych do poniesienia w okresie obowiązywania taryfy. W przypadku, gdy ta taryfa została skalkulowana zgodnie z przepisami, koszty uzasadnione, w części w jakiej nie zostały pokryte w zatwierdzonej taryfie, mają być uwzględniane przez przedsiębiorstwo energetyczne w kolejnych taryfach tego przedsiębiorstwa
W przypadku zatwierdzenia przez prezesa URE taryfy skalkulowanej przez przedsiębiorstwo, przy zatwierdzeniu kolejnych taryf tego przedsiębiorstwa uwzględnia się, jako koszty uzasadnione zakupu paliw gazowych, wartość korekty kosztów zakupu paliw gazowych.
Źródło: ISBnews