W centrum uwagi w bieżącym tygodniu znajdzie się publikacja dotycząca rynku pracy w październiku, a w przypadku globalnych informacji – produkcja przemysłu i sprzedaż detaliczna w USA, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
„W tym tygodniu kalendarz publikacji istotnych danych makroekonomicznych z gospodarki światowej jest raczej ubogi. Najważniejsze dane dotyczą gospodarki USA – będą to październikowa produkcja przemysłu i sprzedaż detaliczna. Z kolei w Polsce w najbliższy piątek rozpocznie się comiesięczna seria publikacji nt. sfery realnej gospodarki – w tym tygodniu dane z rynku pracy, a z początkiem kolejnego – produkcja przemysłowa” – wskazują ekonomiści BOŚ.
Dane dotyczące rynku pracy w Polsce zostaną opublikowane 19 listopada.
„Prognozujemy, że w październiku roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw obniżyła się do 0,4% r/r z 0,6% r/r we wrześniu. W skali miesiąca (w ujęciu danych oczyszczonych z sezonowości) oczekujemy niewielkiego wzrostu zatrudnienia, w warunkach generalnie korzystnej koniunktury gospodarczej i wysokiego popytu na pracę ze strony przedsiębiorstw” – czytamy dalej.
Według nich, jednocześnie jednak czynnikiem hamującym silniejszy wzrost dynamiki zatrudnienia jest utrzymujące się ograniczenie wymiaru etatu pracowników w przedsiębiorstwach ograniczających skalę produkcji z uwagi na ograniczenia podażowe (gł. motoryzacja). Jednocześnie przy rosnącej bazie odniesienia te efekty osłabiają roczną dynamikę przeciętnego zatrudniania przy stabilizacji rocznej dynamiki liczby pracujących.
„Prognozujemy, że w październiku wzrost płac wyniósł 8,5% r/r nie zmieniając się istotnie wobec 8,7% r/r we wrześniu. Negatywne efekty kalendarzowe (liczba dni roboczych) będą ograniczać skalę wzrostu wynagrodzeń w części sektorów (np. przemysł, budownictwo), jednocześnie niższa baza odniesienia w części sektorów (jesienne restrykcje epidemiczne w handlu i usługach w 2020 r.) będą równoważyć te efekty wyższą roczną dynamiką wzrostu wynagrodzeń” – czytamy także.
Zdaniem analityków BOŚ, w październiku dynamika produkcji przemysłowej (data publikacja – 22 listopada) obniżyła się do 5,2% r/r z 8,8% r/r we wrześniu.
„W ujęciu zmian miesięcznych oczyszczonych z sezonowości oczekujemy stabilizacji wartości produkcji, po jej korekcyjnym wrześniowym wzroście. Utrzymanie trudnej sytuacji w części branż z tytułu ograniczeń podażowych (motoryzacja) oraz globalny efekt spowolnienia aktywności w przemyśle będzie hamował wzrost produkcji. Wyhamowanie miesięcznych wzrostów produkcji przy jednocześnie solidnych bazach odniesienia sprzed roku przekłada się obecnie na spadki rocznej dynamiki produkcji, dodatkowo w październiku ograniczanej przez efekty kalendarzowe (pogorszenie relacji liczby dni roboczych)” – podsumowano.
Źródło: ISBnews