Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, zakładającą możliwość dobrowolnego stosowania e-faktur od przyszłego roku i wprowadzenie takiego obowiązku od roku 2023, poinformowała Kancelaria Prezydenta.
„Ustawa wprowadza do polskiego systemu prawnego przepisy normujące zasady funkcjonowania Krajowego Systemu e-Faktur (dalej: KSeF). Zgodnie z treścią uzasadnienia celem nowelizacji jest także dalsze uproszczenie rozliczania podatku od towarów i usług. Zmiany w tym zakresie obejmują modyfikację zasad wystawiania faktur korygujących, w tym zmniejszenie liczby elementów takiej faktury, a także faktur zaliczkowych oraz fakultatywnego stosowania duplikatów faktur” – czytamy w komunikacie.
Ustawa wprowadza zmiany w: ustawie o podatku od towarów i usług, ustawie Ordynacja podatkowa oraz w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej.
Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług obejmują m.in.:
– wprowadzenie definicji legalnej terminu „faktura ustrukturyzowana”,
– określenie zasad i trybu wystawiania oraz przechowywania faktur ustrukturyzowanych jako fakultatywnych form dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu;
– określenie zasad prowadzenia i funkcjonowania KSeF,
– określenie katalogu podmiotów, które będą mogły korzystać z KSeF,
– określenie zasad korygowania faktur ustrukturyzowanych,
– określenie zasad ustalania podatku do zapłaty oraz zwrotu podatku naliczonego lub zwrotu różnicy podatku w przypadku korzystania z faktur ustrukturyzowanych,
– rezygnację z wymogu umieszczania na fakturze zaliczkowej ceny jednostkowej netto,
– umożliwienie podatnikom wystawiania faktur nie wcześniej niż 60. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Źródło: ISBnews