Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy dotyczącą przeciwdziałania nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w sektorze rolnym i spożywczym, w tym tę określającą termin wejścia w życie na 14 dni od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw.
Poprawki mają głównie charakter doprecyzowujący.
Celem ustawy jest wdrożenie do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/633 w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorcami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych.
Ustawa określa zasady i tryb przeciwdziałania praktykom nieuczciwie wykorzystującym przewagę kontraktową oraz zasady i sposób podejmowanej w interesie publicznym ochrony interesów dostawców i nabywców. W stosunku do obowiązujących przepisów wprowadza szerszy zakres kompetencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tym zakresie.
Wprowadza także zmianę definicji nabywcy. W nowej ustawie nabywca to przedsiębiorca, ale również organ publiczny, który bezpośrednio lub pośrednio nabywa od dostawcy produkty rolne lub spożywcze.
Zgodnie z ustawą, organem właściwym w sprawach wykorzystywanie przewagi kontraktowej ma pozostać prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Postępowania w sprawach dotyczących nieuczciwej konkurencji ma wszczynać z urzędu, nie tylko w przypadkach nieuczciwych praktyk stosowanych wprost w ustawie, ale również gdy zidentyfikowana praktyka jest sprzeczna z dobrymi obyczajami i zagraża istotnemu interesowi drugiej strony albo narusza taki interes.
Ustawa definiuje kilkanaście nieuczciwych praktyk, niektóre są całkowicie zakazane, inne są dopuszczone pod warunkiem wyraźnego zaznaczenia tego w umowie między dostawcą a nabywcą. Znalazł się w niej także zakaz nieuzasadnionego obniżenia należności z tytułu dostawy (jako nieuczciwej praktyki).
Źródło: ISBnews