Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, czyli tzw. tarczy antyinflacyjnej, został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, wynika z informacji na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rząd planuje jego przyjęcie w IV kw.
„Jednym z pośrednich skutków trwającej pandemii COVID-19 jest wzrost cen towarów, w szczególności cen paliw. W celu przeciwdziałania negatywnym skutkom Rada Ministrów przedłożyła pakiet działań antyinflacyjnych. Wśród proponowanych rozwiązań znajduje się czasowa obniżka akcyzy na paliwa silnikowe oraz wprowadzenie zwolnienia od akcyzy dla sprzedaży energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe oraz obniżenie stawki akcyzy na energię elektryczną” – czytamy w wykazie.
W ocenie Ministerstwa Finansów, które jest autorem projektu, ograniczenie wzrostu cen paliw powinno się przyczynić do stabilizacji cen także w innych obszarach gospodarki, w tym cen żywności.
Giełdowe notowania energii elektrycznej w ciągu roku wzrosły o blisko 40%. To przekłada się na wzrost stawek dla gospodarstw domowych. Szacuje się, że rachunki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych mogłyby wzrosnąć o 10-15%, podano także.
Projekt zakłada czasowe obniżki akcyzy na paliwa silnikowe (olej napędowy, benzyny silnikowe, LPG), wprowadzenie zwolnienia od akcyzy dla sprzedaży energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe oraz czasowe obniżenie stawki akcyzy na energię elektryczną.
Innym proponowanym rozwiązaniem jest wprowadzenie czasowego wyłączenia z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej sprzedaży paliw w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku. Projekt zawiera zapisy dot. czasowego wyłączenia z opodatkowania tym podatkiem sprzedaży detalicznej:
– benzyn silnikowych,
– olejów napędowych,
– biokomponentów stanowiących samoistne paliwa,
– gazów przeznaczonych do napędu silników spalinowych
Zakłada również nałożenie do 31 maja 2022 r. na sprzedawców dokonujących sprzedaży paliw silnikowych obowiązku zamieszczania przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż tych paliw, informacji o obniżeniu akcyzy na paliwa silnikowe i niepodleganiu sprzedaży paliw silnikowych podatkowi od sprzedaży detalicznej.
Jak podano w uzasadnieniu „rekomendowane działania mają doprowadzić do zahamowania wzrostu cen paliw na stacjach paliw, a zatem również pomóc w walce z inflacją”.
Źródło: ISBnews