Rząd chce przyjąć projekt ustawy o dodatku osłonowym, którego celem jest wsparcie ok. 6,84 mln gospodarstw w Polsce. Ma on chronić przed ubóstwem energetycznym oraz pokryć rosnące ceny żywności, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Przyjęcie projektu przez Radę Ministrów planowane jest na IV kw.
„Projekt ma na celu zapewnienie wsparcia dla dużej grupy ok. 6,84 mln gospodarstw domowych w Polsce, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie, w pokryciu części kosztów energii oraz w pokryciu powiązanych z nimi rosnących cen żywności” – czytamy w komunikacie.
Projektowana regulacja stanowi mechanizm ochronny w kontekście obserwowanego nie tylko na krajowym, ale i unijnym rynku wzrostu cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, podano także.
Projekt regulacji:
– wprowadza definicję odbiorcy dodatku osłonowego,
– wprowadza kryteria, określa wysokość oraz procedury przyznawania dodatku osłonowego,
– wprowadza zakaz wstrzymania dostaw do odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej, w przypadku gdy posiada on zaległości w płatnościach za energię elektryczną w tzw. miesiącach zimowych,
– umożliwia zwrócenie się przez odbiorcę wrażliwego energii elektrycznej oraz odbiorcę wrażliwego paliw gazowych z wnioskiem do sprzedawcy energii elektrycznej albo sprzedawcy gazu o zastosowanie programu wsparcia wobec zaległych i bieżących należności za energię elektryczną albo paliwa gazowe lub świadczone usługi,
– stanowi ochronę przed wstrzymaniem dostaw energii elektrycznej dla osób objętych opieką długoterminową w warunkach domowych, w związku z przewlekłą niewydolnością oddechową, wymagających wentylacji mechanicznej,
– wprowadza definicję ubóstwa energetycznego, o ogólnym i uniwersalnym charakterze, pozostawia możliwość doprecyzowania i zawężania kryteriów definicji dla poszczególnych programów wsparcia lub redukcji ubóstwa w przyszłości, w zależności od celu ich zastosowania.
Dodatek osłonowy jest częścią przedstawionej w listopadzie 2021 br. przez prezesa Rady Ministrów tarczy antyinflacyjnej – rozwiązaniem przygotowanym jako narzędzie pomocowe gospodarstwom domowym w 2022 roku.
Źródło: ISBnews