Obciążenie bilansów banków stratami kredytowymi wyraźnie się zmniejszyło i nie jest spodziewany ich wzrost, jednak wyzwaniem jest wciąż niska rentowność sektora, która zintensyfikuje procesy konsolidacji na rynku, ocenia Narodowy Bank Polski (NBP) w „Raporcie o stabilności systemu finansowego – grudzień 2021 r.”.
„Wraz ze słabnącym wpływem pandemii na gospodarkę straty kredytowe przestają ciążyć na wynikach finansowych banków i powoli następuje odbudowa zysków, jednak wciąż są one niższe niż przed pandemią” – czytamy w raporcie.
W ocenie banku centralnego, system bankowy dobrze poradził sobie ze skutkami pandemii. Od czasu poprzedniej edycji „Raportu o stabilności systemu finansowego” obniżyło się natężenie dotychczasowych źródeł ryzyka. W rezultacie nastąpiła poprawa ogólnej oceny stabilności krajowego systemu finansowego.
Wyzwaniem na przyszłość dla sektora bankowego pozostaje relatywnie niska rentowność (zwłaszcza dla mniejszych banków i sektora banków spółdzielczych), jednak nie jest to źródło bezpośrednich zagrożeń dla stabilności finansowej.
„Niska rentowność stanowi dla sektora bankowego wyzwanie o charakterze strukturalnym. Jednak w warunkach wysokiego wyposażenia krajowych banków w kapitał nie powoduje ona bezpośredniego zagrożenia dla stabilności finansowej. Już na długo przed pandemią obserwowano stopniowy spadek zyskowności, co widoczne było szczególnie w grupie małych i średnich banków” – czytamy w raporcie.
Jak wskazał bank centralny, uwarunkowania wywołane pandemią przyczyniły się do dalszego pogorszenia wyników finansowych w skali sektora. W ostatnich dwóch latach nastąpił spadek dochodów odsetkowych w warunkach niskich stóp procentowych oraz wzrosły straty kredytowe. Na to nałożyły się zwiększone odpisy na ryzyko prawne portfela mieszkaniowych kredytów walutowych. W rezultacie sektor bankowy jako całość w 2020 r. przejściowo zanotował stratę, a rentowność kształtowała się wyraźnie poniżej średniej dla krajów UE, podkreślono.
W dłuższym okresie niska rentowność może prowadzić do zmian strukturalnych w sektorze, zaznaczono.
„Brak osiągania zysków satysfakcjonujących dotychczasowych inwestorów może być bodźcem do podejmowania nadmiernego ryzyka lub – szczególnie w przypadku mniejszych i średnich banków – prowadzić do przejmowania ich przez większe i silniejsze podmioty, co skutkowałoby zwiększeniem koncentracji sektora” – czytamy dalej.
W ocenie NBP, wskazana jest intensyfikacja procesów polegających na integracji i dobrowolnym łączeniu się banków spółdzielczych w celu poprawy efektywności działania.
„Konsolidacja sektora nie powinna wynikać jedynie z trudnej sytuacji finansowej podmiotów, ale przede wszystkim być efektem dobrowolnych połączeń pomiędzy bankami spółdzielczymi w dobrej kondycji, które chcą poprawić swoją efektywność, korzystając z efektu skali i synergii. Istotną rolę w tych działaniach powinny odgrywać rady nadzorcze banków spółdzielczych, przy aktywnym wsparciu struktur systemów ochrony instytucjonalnej” – czytamy także.
Źródło: ISBnews