Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisało z Polskim Holdingiem Hotelowym (PHH) warunkową umowę sprzedaży spółki Geovita, która zarządza kilkunastoma obiektami wypoczynkowymi na terenie całej Polski, podało PGNIG.
„Usługi oferowane przez spółkę Geovita nie zaliczają się do podstawowej działalności PGNiG. Dlatego od pewnego czasu szukaliśmy możliwości sprzedaży Geovity lub jej poszczególnych nieruchomości. Kiedy Polski Holding Hotelowy rozpoczął – pod nadzorem Ministerstwa Aktywów Państwowych – proces konsolidacji aktywów spółek Skarbu Państwa związanych z działalnością hotelarską, podjęliśmy działania zmierzające do zawarcia transakcji” – powiedział wiceprezes PGNiG ds. finansowych Przemysław Wacławski, cytowany w komunikacie.
Realizacja transakcji jest uzależniona od spełnienia warunków zawieszających uzgodnionych pomiędzy stronami, w tym uzyskaniu stosownych zgód korporacyjnych, zaznaczono.
„To kolejny, bardzo ważny krok – po podpisaniu wcześniejszych umów na zakup spółek Interferie i Elbest – w prowadzonym przez Polski Holding Hotelowy procesie konsolidacji obiektów świadczących usługi hotelarskie, należących do spółek Skarbu Państwa. Zgodnie z naszą strategią, chcemy nieustannie ulepszać i modernizować wszystkie obiekty wchodzące w skład naszej grupy hotelowej, doprowadzając je do tego samego międzynarodowego poziomu, jaki reprezentujemy” – powiedział prezes Polskiego Holdingu Hotelowego Gheorghe Marian Cristescu.
Doradcą prawnym, finansowym i podatkowym w prowadzonym przez PHH procesie konsolidacji jest EY.
Geovita to spółka istniejąca od 2004 roku, której obiekty zlokalizowane są w różnych częściach kraju, w tym nad morzem i w górach, oferują łącznie ponad 1 700 miejsc noclegowych. Oprócz usług hotelarskich realizują zabiegi odnowy biologicznej i SPA, a także szkolenia i konferencje. Obecnie 100% jej akcji należy do PGNiG SA.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 39 197 mln zł w 2020 r.
Polski Holding Hotelowy to spółka w 100% z kapitałem państwowym. W grupie kapitałowej PHH znajduje się łącznie 27 obiektów.
Źródło: ISBnews