Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący dyrektywy gwarantującej minimalną 15-proc. stawkę opodatkowania dla globalnej działalności dużych grup wielonarodowych. Wraz z wnioskiem wypełnione zostaje zobowiązanie UE do niezwłocznego podjęcia działań i stania się jednym z pierwszych organów wdrażających historyczne porozumienie w sprawie globalnej reformy podatkowe, poinformowała Komisja.
„Dzisiejszy wniosek ściśle przestrzega założeń porozumienia międzynarodowego i określa, w jaki sposób 15-proc. efektywna stawka podatkowa będzie stosowana w UE. Wniosek zawiera wspólny zbiór przepisów dotyczących sposobu obliczania tej efektywnej stawki podatkowej, tak aby była ona stosowana spójnie i właściwie w całej UE” – czytamy w komunikacie. Stawka została uzgodniona przez ponad 130 państw świata.
Proponowane przepisy będą miały zastosowanie do każdej dużej grupy – zarówno krajowej, jak i międzynarodowej – posiadającej spółkę dominującą lub spółkę zależną z siedzibą w państwie członkowskim UE.
W przypadku, gdy państwo, w którym siedzibę ma nisko opodatkowane przedsiębiorstwo, nie narzuca minimalnej efektywnej stawki, istnieją odpowiednie przepisy, umożliwiające państwu członkowskiemu, w którym siedzibę ma spółka dominująca, nałożenie podatku wyrównawczego. Wniosek zapewnia również skuteczne opodatkowanie w sytuacjach, w których spółka dominująca znajduje się w kraju trzecim o niskim poziomie opodatkowania, który nie stosuje równoważnych przepisów.
Zgodnie z globalnym porozumieniem, we wniosku przewidziano również pewne wyjątki. Aby złagodzić skutki dla grup prowadzących rzeczywistą działalność gospodarczą, przedsiębiorstwa będą mogły wyłączyć dochody równe 5% wartości aktywów trwałych i 5% kosztów wynagrodzeń. Przepisy przewidują również wyłączenie minimalnych kwot zysku, aby zmniejszyć obciążenie regulacyjne w sytuacjach niskiego ryzyka. Oznacza to, że jeżeli średni zysk i przychody grupy wielonarodowej w danej jurysdykcji są poniżej określonych progów minimalnych, to dochód ten nie jest uwzględniany przy obliczaniu stawki.
Minimalne opodatkowanie osób prawnych stanowi jeden z dwóch obszarów prac w ramach globalnego porozumienia – drugim jest częściowa zmiana przydziału praw do opodatkowania.
Pozwoli to dostosować międzynarodowe przepisy dotyczące podziału opodatkowania zysków największych i najbardziej rentownych przedsiębiorstw wielonarodowych między państwami. Zmiany odzwierciedlą zmieniający się charakter modeli biznesowych i zdolność przedsiębiorstw do prowadzenia działalności bez fizycznej obecności. Po uzgodnieniu technicznych aspektów wielostronnej konwencji Komisja przedstawi również wniosek w sprawie przydziału praw do opodatkowania w 2022 r.
Agenda podatkowa Komisji ma charakter uzupełniający, który wykracza jednak poza elementy objęte umową OECD. Do końca 2023 r. opublikowane mają zostać nowe ramy opodatkowania działalności gospodarczej w UE, które mają zmniejszyć obciążenie administracyjne dla przedsiębiorstw działających w kliku państwach członkowskich, usuną przeszkody podatkowe i stworzą bardziej przyjazne środowisko dla biznesu na rynku wewnętrznym.
Źródło: ISBnews