Pełnomocnikowi Grupy Żywiec doręczono decyzję Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach z dnia 4 stycznia 2022 roku określającą wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2014 rok w wysokości 90 mln zł, podała spółka. Grupa Żywiec szacuje, iż wartość odsetek od tej kwoty zobowiązania wyniesie ok. 54 mln zł. Spółka zapowiedziała wniesienie odwołania od tej decyzji.
„Decyzja podtrzymuje ustalenia wyniku kontroli podatkowej w zakresie nieprawidłowego ujęcia kosztów uzyskania przychodów związanych z odpisami amortyzacyjnymi od znaków towarowych w 2014 r., o których Spółka informowała w raporcie bieżącym oraz w skonsolidowanym raporcie Finansowym Grupy Żywiec S.A. za I kwartał 2021 r. Dodatkowo, w wyliczeniu zobowiązania podatkowego ŚUCS nie uwzględnił odliczonych przez spółkę strat podatkowych za lata 2012-2013” – czytamy w komunikacie.
Spółka nie zgadza się z decyzją, gdyż w jej opinii wnioski zawarte w jej uzasadnieniu nie znajdują oparcia w obowiązujących przepisach prawa, a także w dotychczasowym orzecznictwie sądów administracyjnych dotyczących spraw o zbliżonym stanie faktycznym i prawnym.
„Dodatkowo spółka jest w posiadaniu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego wydanych w imieniu ministra finansów potwierdzających zasadność podjętych przez spółkę działań. Decyzja nie jest prawomocna i nie podlega wykonaniu, zaś spółce przysługuje prawo wniesienia odwołania do dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, z czego spółka zamierza skorzystać” – czytamy dalej.
Grupa Żywiec to jeden z czołowych producentów piwa w Polsce. W 2020 roku grupa sprzedała 12,2 mln hektolitrów piwa. Dysponuje browarami w Żywcu, Warce, Leżajsku, Elblągu i Namysłowie. Spółka jest notowana na GPW od 1991 r.
Źródło: ISBnews