Rafako podpisało porozumienie z Westinghouse Electric Company (WEC), które ustala zasady współpracy pomiędzy stronami w zakresie potencjalnej budowy sześciu reaktorów wodnych ciśnieniowych AP1000, w ramach realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz przyszłych projektów z wykorzystaniem technologii AP1000 w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, podało Rafako.
„Rafako jest naturalnym partnerem wszystkich, którzy są poważnie zainteresowani udziałem w polskim Programie Energetyki Jądrowej. Jako firma, która od dekad buduje i modernizuje polską energetykę, z doskonałym zapleczem projektowym i wykonawczym oraz doświadczoną kadrą, jesteśmy kluczowym partnerem do przeprowadzenia procesu dekarbonizacji polskiej energetyki, procesu, którego nie da się zatrzymać. Zakończyliśmy z sukcesem restrukturyzację i jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, a udział Rafako w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce jest elementem naszej strategii powrotu na rynek” – powiedział prezes Radosław Domagalski-Łabędzki, cytowany w komunikacie.
Strony zamierzają współpracować, na zasadzie niewyłączności, na rzecz wspierania przygotowywanej oferty Westinghouse. Amerykańska firma liczy na doświadczenie i kompetencje Rafako w zakresie konstrukcji stalowych i instalacji modułowych, które mogą wesprzeć wybór jej oferty w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej oraz okazać się przydatne w podobnych projektach w Europie Środkowo-Wschodniej. Ewentualne, wspólne działania w tym zakresie, strony zamierzają prowadzić, jako niezależni wykonawcy, podano także.
Harmonogram polskiego programu energetyki jądrowej zakłada budowę i oddanie do eksploatacji 2 elektrowni jądrowych po 3 reaktory każda, a rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora planowane jest w 2026 zaś jego uruchomienie w 2033 roku, przypomniało Rafako.
Westinghouse Electric Company jest światowym liderem w dziedzinie energetyki jądrowej oraz dostawcą produktów i technologii dla elektrowni jądrowych. Firma jest jednym z trzech pretendentów do pierwszego przetargu na budowę elektrowni jądrowej w Polsce.
Rafako w restrukturyzacji jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Rafako sięgnęły 1 207,77 mln zł w 2020 r.
Źródło: ISBnews