Prezydent podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Ustawa zakłada zamrożenie cen gazu dla klientów taryfowanych i wprowadzenie mechanizmu rekompensat sprzedawców gazu, poinformowała Kancelaria Prezydenta.
„Głównym celem ustawy jest uruchomienie specjalnych instrumentów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Polski, a w perspektywie krótkoterminowej wspierających gospodarstwa domowe, mieszkańców budynków wielolokalowych i niektórych odbiorców wrażliwych” – czytamy w komunikacie.
W zakresie ochrony odbiorców paliw gazowych uchwalona ustawa wprowadza zmiany mające na celu:
– rozszerzenie katalogu podmiotów objętych ochroną taryfową do 31 grudnia 2023 r. (art. 62b ustawy – Prawo energetyczne) o niektóre kategorie odbiorców będących podmiotami realizującymi zadania z zakresu użyteczności publicznej (np. podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, szkoły, żłobki, przedszkola, jednostki pomocy społecznej, noclegownie, ochotnicze straże pożarne, organizacje pozarządowe w zakresie działalności pożytku publicznego);
– wprowadzenie mechanizmu rekompensat dla sprzedawców gazu ziemnego do odbiorców taryfowych, służący zrekompensowaniu skutków zamrożenia cen dla rozszerzonego katalogu odbiorców taryfowych.
Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat będzie Zarządca Rozliczeń S.A., a rekompensaty dla podmiotów uprawnionych będą finansowane z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.
Ustawa umożliwia przedsiębiorstwom energetycznym zajmującym się obrotem gazem ziemnym z zagranicą oraz podmiotom sprowadzającym gaz ziemny z zagranicy, zobowiązanym na podstawie art. 24 ustawy o zapasach do utrzymywania zapasów gazu ziemnego, zlecenie na podstawie umowy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, wykonywania zadań w zakresie utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego.
Wraz z zawarciem umowy o świadczenie takich usług, Agencja będzie przejmować na rzecz Skarbu Państwa własność zapasów obowiązkowych na warunkach cenowych wskazanych w ustawie oraz będzie wstępować w prawa i obowiązki wynikające z umów o świadczenie usług magazynowania zawartych z operatorem systemu magazynowania, podano także.
Ustawa wprowadza możliwość udzielania przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych pożyczek na rzecz podmiotów określonych w ustawie – Prawo energetyczne jako sprzedawcy z urzędu paliw gazowych.
Przyjęte przepisy:
– określają, że pożyczki mogą być udzielane podmiotom, o których mowa w art. 62c ust. 1 oraz art. 49b ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne;
– przewidują, że udzielenie pożyczki następuje na podstawie umowy zawieranej przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych;
– określają maksymalną wysokość sumaryczną należności z tytułu kapitału udzielonych pożyczek;
– ustalają minimalną stawkę oprocentowania udzielanych pożyczek, na poziomie maksymalnej stawki oprocentowania środków przyjętych w depozyt przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 78g ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych powiększonej o jeden punkt procentowy;
– określają, że wszystkie przychody z tytułu spłaty pożyczek, dochodów z tytułu odsetek oraz innych dochodów należnych Skarbowi Państwa wskazanych w umowie pożyczki są gromadzone na rachunku Funduszu Przeciwdziałania COVID-19;
– dają upoważnienie ministrowi właściwemu do spraw aktywów państwowych do wydania rozporządzenia określającego szczegółowy sposób postępowania w zakresie udzielania pożyczek.
Ustawa zakłada, że przedsiębiorstwo energetyczne, któremu przed dniem wejścia w życie ustawy prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę, stosuje tę taryfę dla wszystkich odbiorców określonych w ustawie, ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2022 r.
W celu zapewnienia finansowania dla sprzedawcy z urzędu paliwa gazowego, ustawa obejmuje gwarancją Skarbu Państwa do dnia 1 stycznia 2026 r. zobowiązania przez nich zaciągane z tytułu kredytów i wyemitowanych obligacji, przeznaczonych na cele związane z ich działalnością.
Ustawa przewiduje również objęcie gwarancją Skarbu Państwa zobowiązań również gdy środki pozyskane z tych obligacji lub kredytów są przeznaczone na spłatę zobowiązań z tytułu innych kredytów lub obligacji, zaciągniętych przez te same podmioty.
Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Źródło: ISBnews