Rada UE uwzględniła nie zgodziła się na proponowane przez Komisję Europejską wprowadzenie zakazu ukierunkowanych połowów śledzia centralnego, a także zwiększyła proponowane przez KE kwoty połowowe dla śledzia oraz podniosła kwoty połowowe dla szprota, poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).
Rozporządzenie Rady ustalające uprawnienia do połowów na 2024 r. w Morzu Bałtyckim było głównym przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH).
„W kompromisowym akcie prawnym zrealizowane zostały negocjacyjne priorytety Polski.
– Rada UE nie zgodziła się na wprowadzenie zakazu ukierunkowanych połowów śledzia centralnego. Zwiększeniu też uległa pierwotnie proponowana przez KE kwota z 28 tys. ton do ok. 42 tys. ton (17%).
– Rada nie zgodziła się także na redukcję kwoty połowowej szprota zgodnie z propozycją KE, w efekcie została ona podniesiona o 13% w stosunku do propozycji KE” – czytamy w komunikacie.
W końcu sierpnia KE zaproponowała znaczne ograniczenie całkowitych dopuszczalnych połowów śledzia (TAC) na Morzu Bałtyckim, w niektórych jego obszarach – oznaczało to de facto całkowity zakaz połowu.
Źródło: ISBnews