Wśród polskich firm transportowych 14% prognozuje na III kw. br. wzrost sprzedaży, a 74% stabilizację przychodów w ujęciu kwartał do kwartału, wynika z Barometru EFL. Jeśli chodzi o nakłady inwestycyjne, 13% firm planuje większe niż w poprzednim kwartale, a 62,5% zbliżone.
„Firmy transportowe chcą zamknąć III kwartał br. wyższymi lub podobnymi przychodami co kwartał wcześniej. Z Barometru EFL wynika, że 14% przedstawicieli sektora prognozuje większy poziom sprzedaży, a 74% podobny jak w II kwartale. To najlepszy wynik od ponad roku – w II kwartale 2022 roku 29% firm liczyło na wzrost sprzedaży. Ruszyły także inwestycje. Blisko 13% chce je zwiększyć, co jest najwyższym wskaźnikiem od końca 2021 roku. W tych planach może przeszkodzić wysoka inflacja. 47,5% przedsiębiorstw transportowych obawia się jej negatywnego wpływu na prowadzoną działalność, o 15 pkt proc. więcej niż trzy miesiące wcześniej” – czytamy w komunikacie.
Barometr EFL dla branży transportowej na III kwartał 2023 wyniósł 49,7 pkt (-0,8 pkt. kw/kw). Jest to drugi najwyższy odczyt wśród badanych sześciu branż – wyższy miała tylko HoReCa (50,2 pkt), podano także.
„Od kilkunastu miesięcy odczyty dla sektora transportowego krążą wokół magicznego poziomu 50 pkt, który oznacza, że firmy widzą szanse na przyspieszenie ich biznesu. W ubiegłym kwartale przekroczyliśmy tę optymistyczną granicę, w tym ponownie został odnotowany wynik poniżej progu OR. Widać, że przewoźnikom trudno jest formułować bardziej optymistyczne prognozy obserwując otoczenie gospodarczo-polityczne. Cały czas brakuje pozytywnych, dużych impulsów, które by ich do tego skłoniły. Mogą nim być zarówno czynniki na poziomie europejskim, jak odblokowanie funduszy z KPO dla Polski, zakończenie wojny na terytorium Ukrainy czy wyniki wyborów parlamentarnych, które przed nami” – skomentował prezes EFL Radosław Woźniak, cytowany w materiale.
Wartość głównego indeksu Barometru EFL na III kwartał 2023 roku wyniosła 48,1 pkt. Osiągnięty poziom jest o 0,4 pkt. wyższy niż w II kwartale 2023 roku.
Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego S.A., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się od 6 do 30 czerwca 2023 roku.
Źródło: ISBnews