Aż 2/3 pracodawców planuje powiększenie zespołów IT, wynika z raportu „Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego”, przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. W większym stopniu wzrost zatrudnienia planują firmy mikro i małe (65% i 63%) niż duże (40%).
Na skutek lockdownów rekrutacja pracowników w sektorze IT została spowolniona, ale nie całkowicie zatrzymana. W 2020 r. 45% firm zatrudniających powyżej 50 pracowników rekrutowała nowych specjalistów IT. Sytuacja była gorsza w podmiotach, które dotkliwiej odczuły skutki pandemii – tylko 21% małych i 9% mikroprzedsiębiorstw prowadziło procesy rekrutacyjne, czytamy w komunikacie, poświęconym raportowi.
„Po okresie ostrożności w 2020 r. branża jednak przewiduje zwiększenie zatrudnienia w kolejnych miesiącach. Aż dwie trzecie pracodawców planuje powiększenie zespołów IT. Co ważne, częściej wzrost zatrudnienia planują firmy mikro i małe (65% i 63%) niż duże (40%), co może być skutkiem tego, że właśnie one w 2020 r. były mniej aktywne, jeśli chodzi o zatrudnianie nowych pracowników IT. Z perspektywy zapotrzebowania rynku, najczęściej poszukiwani w najbliższych miesiącach będą pracownicy na stanowisko programisty (27%). Potrzebni są również testerzy (13%) oraz specjaliści ds. wdrażania produktu (9%)” – czytamy także.
PAPR zwrócił także uwagę, że nieustannie najpopularniejszą drogą do zatrudnienia w IT jest zdobycie wyższego wykształcenia.
„Na wykształceniu akademickim jednak się nie kończy. Wśród badanych studentów kierunków informatycznych popularne jest poszerzanie swojej wiedzy w oparciu o samodzielne korzystanie ze źródeł internetowych (80%) oraz książkowych (69%). Niemal połowa studentów deklaruje uczestnictwo w kursach i szkoleniach organizowanych online (50%) lub stacjonarnych (45%). Ponad 40% studentów uczestniczy w meetupach, hackatonach i bootcampach” – wskazano.
Ponad połowa badanych studentów wiąże swoją przyszłość zawodową z firmami świadczącymi usługi informatyczne. Jedna trzecia chciałaby założyć własną firmę IT.
„Mniej popularnym planem jest praca w dziale informatycznym firmy z innej branży (26%) oraz freelance (20%). Wpływ na to ma również wielkość ośrodka akademickiego, w którym kształcą się badani. 63% studentów z mniejszych ośrodków częściej wskazywała, że najbardziej pożądana dla nich jest praca w firmach z branży IT, 41% studentów z największy ośrodków uważała taką formę zatrudnienia za najlepszą” – czytamy również.
Badania przeprowadzono w okresie od lipca 2020 r. do kwietnia 2021 r. i dotyczyły analizy sytuacji pracodawców, przyszłych pracowników, kluczowych trendów w sektorze oraz zapotrzebowania na kompetencje.
Źródło: ISBnews