Obecnie 32% małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) stoi przed poszukiwaniem dalszych oszczędności w kolejnych miesiącach, wynika z danych ERIF Biura Informacji Gospodarczej (ERIF BIG). 22% MSP obawia się opóźnień lub całkowitego braku zapłaty za faktury ze strony kontrahentów. W I poł. br. 62% przedsiębiorców odczuło wzrost kosztów prowadzenia działalności.
„Początek roku przyniósł podwyższenie o 7,5% wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kolejnym elementem był wzrost efektywnej składki zdrowotnej do 9% również od 1 stycznia 2022 r. Do tego dochodzi dwucyfrowa inflacja, najwyższa od ponad dwóch dekad i stale rosnące rachunki za gaz, energię, paliwa, surowce do produkcji. Kolejny czynnik to rosnące stopy procentowe jako konsekwencja wysokich odczytów inflacyjnych. Część firm odczuła także problemy z dostawą komponentów – co jest jeszcze przedłużonym efektem pandemii, a obecnie także wojny w Ukrainie. W takich warunkach prowadzenie działalności jest wyzwaniem dla wielu przedsiębiorców” – powiedział prezes ERIF BIG Edyta Szymczak, cytowana w komunikacie.
Ponad połowa badanych (53%) wskazała, że zmiany w systemie podatkowym negatywnie wpłynęły na ich firmę. Z kolei 46% ankietowanych wskazało na pandemię COVID-19, 33% na podwyżki stóp procentowych, a 28% na wojnę na Ukrainie, podano także.
„Według wskazań najmniejsze firmy, liczące do 9 osób, bardziej niż ogół ankietowanych, dotknął wzrost kosztów działalności (66%) i zmiany w systemie podatkowym (58%). Dla firm zatrudniających od 10 do 49 osób, te dwa czynniki były, co prawda nadal najbardziej istotne, ale wskazań było mniej niż wynosiła średnia dla ogółu przedsiębiorców (odpowiednio 52% i 44%). Z kolei firmy zatrudniające od 50 do 249 osób, bardziej niż ogół ankietowanych przedsiębiorstw, dotknęły podwyżki stóp procentowych (38% wskazań, przy 33% ogółem) oraz wojna w Ukrainie (36%, przy 28% ogółem)” – czytamy dalej.
Wskazano, że liczba podmiotów wpisanych jako dłużnicy, po skokowym wzroście 2020 r., w kolejnych latach wykazuje tendencję spadkową.
„W I kwartale 2019 r. było ich 82 tys., podczas gdy w I kwartale 2020 r. już blisko 99 tys. W kolejnym omawianym okresie ta liczba spadała do 96 tys. Obecnie to 94 tys. podmiotów, więc wciąż o 15% więcej niż cztery lata temu. Wzrasta wartość średniego zadłużenia figurującego w bazie ERIF BIG. W omawianym okresie 2019 r. było to 12,8 tys. zł, a w 2022 r. już 17,6 tys. zł. To wzrost o 38%” – podano także.
ERIF Biuro Informacji Gospodarczej to jedno z pięciu działających w Polsce biur informacji gospodarczej. Zadaniem biura jest przyjmowanie, przechowywanie oraz ujawnianie informacji gospodarczych o osobach, firmach i instytucjach. W bazie danych ERIF BIG znajdują się informacje gospodarcze pozytywne o terminowo spłacanych rachunkach, fakturach i innych zobowiązaniach. Są w nim też negatywne dane o zadłużeniu.
Źródło: ISBnews