Współpracę z partnerem biznesowym, mimo że jest on dłużnikiem, byłoby gotowych nawiązać 36% przedsiębiorstw, wynika z badania „Audyt windykacyjny” Kaczmarski Inkasso. Co piąta firma nie sprawdza wiarygodności finansowej kontrahentów przed realizacją umowy bądź zlecenia. Te, które to robią, najczęściej – 43% – ograniczają weryfikację do nowych klientów.
Zadłużenie firm, widniejące w Krajowym Rejestrze Długów (KRD), spadło pod koniec 2021 r., co wynikało z odbudowującej się koniunktury. Teraz jednak znowu rośnie. Pogorszenie się warunków gospodarczych, rosnąca inflacja, oprocentowanie kredytów, koszty energii i paliwa zaczynają się odbijać na płynności finansowej przedsiębiorstw. Zadłużenie na koniec marca wynosiło 9,07 mld zł. Zaczyna też rosnąć liczba dłużników notowanych w KRD – jest ich 272 669, podano.
71% ankietowanych przez Kaczmarski Inkasso przedsiębiorców deklaruje, że weryfikuje wiarygodność finansową swoich kontrahentów przed realizacją umowy. Z tego grona 40% bada sytuację finansową wszystkich partnerów biznesowych. Natomiast 41% – tych, o których nie ma żadnych informacji. Swoich kontrahentów weryfikują głównie firmy duże, ulokowane w woj. mazowieckim oraz działające w branży produkcyjnej. 1/3 firm kontroluje sytuację finansową partnerów tylko przy wysokiej wartości zlecenia, podkreślono.
„Firmy, które weryfikują wypłacalność partnerów przed rozpoczęciem współpracy, najczęściej (47% wskazań) robią to poprzez sprawdzenie ich w biurach informacji gospodarczej, m.in. w KRD. Popularne jest też analizowanie danych finansowych publikowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym (blisko 44%), czytanie informacji w internecie – na forach i giełdzie wierzytelności – ponad 1/3 odpowiedzi. Przedsiębiorcy proszą także klientów o dostarczenie zaświadczeń o niezaleganiu w ZUS i z podatkami (31%). Inne, mniej popularne metody, to poszukiwanie informacji w izbach gospodarczych, rozpoznanie prowadzone wśród klientów potencjalnego partnera biznesowego (26%) i raport z wywiadowni gospodarczej (18%)” – czytamy w komunikacie.
Według badania, 64% przedsiębiorców nie zdecydowałoby się na kooperację, wiedząc, że firma jest dłużnikiem, z czego „zdecydowanie nie” odpowiedziało 13%. 36% badanych firm stwierdziło, że nawiązałoby relacje handlowe z dłużnikiem. W tej grupie odsetek przedsiębiorstw, które powiedziały „zdecydowanie tak”, wyniósł 13%.
Firmy, które są gotowe przeprowadzić transakcje z dłużnikiem, wskazują, że wymagałyby zabezpieczeń od takiego klienta. 46% zażądałoby pełnej płatności za towar lub usługę przed realizacją zamówienia. 43% wzięłoby zaliczkę, a 39% zastosowałoby specjalne zapisy w umowie. 2% nie oczekiwałoby żadnych zabezpieczeń, zakończono.
Badanie „Audyt windykacyjny” zostało przeprowadzone przez TGM Research na zlecenie firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso w styczniu 2022 r. metodą CAWI na 422 firmach, tj. podmiotach gospodarczych wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności.
Źródło: ISBnews