Odsetek przedsiębiorstw przemysłowych korzystających z zaawansowanych technologii wyniósł 44,9% w 2023 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Największy odsetek stanowiły przedsiębiorstwa należące do sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych (70,9%).
„Najczęściej wskazywanym celem korzystania z zaawansowanych technologii przez przedsiębiorstwa przemysłowe w 2023 r. była integracja procesów (np. produkcyjnych, magazynowych i logistycznych), którą wskazało 50,8% podmiotów wykorzystujących Internet rzeczy. Najczęściej deklarowaną korzyścią wynikającą z korzystania z zaawansowanych technologii była poprawa jakości wytworzonych produktów (76,5% przedsiębiorstw przemysłowych wykorzystujących sztuczną inteligencję)” – czytamy w komunikacie.
Wśród przedsiębiorstw korzystających z zaawansowanych technologii największy udział miały podmioty o liczbie pracujących 250 osób i więcej (94,2%), podał GUS.
W przypadku podmiotów korzystających w swojej działalności z chmury obliczeniowej największą korzyścią z jej stosowania była poprawa bezpieczeństwa danych, na którą wskazało 72,2% przedsiębiorstw wykorzystujących chmurę obliczeniową.
Podmioty korzystające z internetu rzeczy jako najistotniejsze korzyści wynikające z jego wykorzystywania podawały skrócenie czasu produkcji/procesu świadczenia usług, redukcję czasów przestojów (61,5%) oraz zwiększenie produktywności (60%).
Przedsiębiorstwa wykorzystujące analizy danych typu Big Data jako największe korzyści wynikające ze stosowania tej technologii wskazywały na poprawę jakości wytworzonych produktów (76,5% firm przetwarzających takie dane) oraz – podobnie jak przedsiębiorstwa korzystające z Internetu rzeczy – na zwiększenie produktywności (76,0%), podał GUS.
„Poprawa jakości wytworzonych produktów była także bardzo istotna dla przedsiębiorstw wykorzystujących sztuczną inteligencję – wskazało na nią 51,0% z nich, jednak największą korzyścią dla firm stosujących tę technologię było zwiększenie produktywności, a odsetek takich przedsiębiorstw wyniósł 55,5%” – czytamy dalej.
Przedsiębiorstwo korzystające z zaawansowanych technologii to takie, które w badanym okresie wykorzystywało przynajmniej jedną z zaawansowanych technologii objętych badaniem, tj. chmurę obliczeniową, Internet rzeczy, analizy danych typu Big Data lub sztuczną inteligencję, podał Urząd.
Źródło: ISBnews