Zarządy BXF Energia i Budimeksu, który w tej spółce ma 51% udziałów, oceniają, że osiągnięcie przez BXF portfela projektów w eksploatacji lub budowie o mocy 500 MW do 2027/2028 r. to ambitny cel, zwłaszcza, że w międzyczasie planowana jest sprzedaż kilku gotowych projektów, poinformowali przedstawiciele spółek.
„[Osiągnięcie] 500 MW, myślę, że jest ambitne. Startujemy w tej branży i startujemy od zera. […] Jaki jest sposób dojścia do tych 500 MW? My rozpatrujemy trzy drogi. Pierwsza to jest to co robiliśmy w zeszłym roku – poszukujemy projektów w fazie przygotowawczej, ready to build, gotowych do budowy i jesteśmy zainteresowani akwizycjami tych projektów. Przeglądamy w tej chwili portfel takich projektów, analizujemy ich opłacalność. Druga ścieżka – budujemy swój zespół i chcemy od zera dewelopować samodzielnie; wierzymy, że umiemy to zrobić, choć to będzie wymagało czasu. Trzecia ścieżka to jest pewna kombinacja tych dwóch, czyli wchodzimy w porozumienia z mniejszymi podmiotami, deweloperami, którzy mają ograniczenia związane z wydajnością finansową, natomiast są efektywni, sprawczy i jesteśmy gotowi razem z nimi rozwijać projekty czy […] przejmować od nich” – powiedział prezes BXF Energia Piotr Świecki podczas konferencji prasowej.
Dodał, że spółka chciałaby finansować kolejne farmy podobnie jak Magnolię, czyli w formule project finance.
„W międzyczasie, jak będziemy budowali nasze portfolio, będziemy chcieli rotować […], spróbować sprzedać na rynku. Czyli z jednej strony zadanie jest bardzo ambitne, bo ten portfel chcemy osiągnąć, ale w międzyczasie zrobić parę rotacji, żeby udowodnić sobie, ale też inwestorom, że potrafimy zrobić duży upside nie tylko na produkcji i sprzedaży energii elektrycznej, ale też na sprzedaży projektów gotowych” – powiedział członek zarządu Budimeksu Marcin Węgłowski.
W kwietniu Budimex i jego większościowy akcjonariusz – hiszpański Ferrovial – powołały wspólną spółkę BXF Energia, która będzie inwestować w odnawialne źródła energii (OZE). Zgodnie z założeniami do 2027-2028 roku spółka ma posiadać portfel ok. 500 MW mocy z OZE w eksploatacji lub budowie. Budimex objął w BXF Energia 51% udziałów, a Ferrovial 49%.
Z już budowanych przez BXF Energia projektów, farma wiatrowa Magnolia o mocy 7 MW znajduje się na ukończeniu, a ponadto w budowie jest farma fotowoltaiczna Kamelia o mocy 14 MW, podano wtedy.
Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2022 r. miał 8,62 mld zł skonsolidowanych przychodów.
Źródło: ISBnews