Ponad połowa (55%) pracowników nie otrzymała podwyżek w zeszłym roku, a jedna czwarta jest niezadowolona ze swoich wynagrodzeń, wynika z badania „Monitor Rynku Pracy” przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster. Spośród tych, którzy dostali wyższe pensje, 41% uważa, że wzrost był mniejszy, niż się spodziewali. Jednocześnie połowa ankietowanych spodziewa się podwyżek w tym roku.
„Oczekiwania zarobkowe Polaków rosną i wiele wskazuje na to, że w 2022 roku presja płacowa utrzyma się. 50% pracowników spodziewa się podwyżek w najbliższym czasie. Jednocześnie 42% nie zamierza o nią prosić przełożonych. Jedna czwarta twierdzi, że może zostać źle odebrane przez pracodawcę, 18% z kolei obawia się reakcji swojego bezpośredniego szefa lub szefowej. Niemal co trzeci badany planuje jednak rozmawiać z managerem o podwyżce. Głównym powodem są rosnące ceny towarów i usług (65%). Połowa uważa też, że podwyżki im się należą ze względu na wysoką jakość wykonywanej przez nich pracy” – czytamy w komunikacie.
Powodem utrzymania się presji płacowej może być fakt, że w 2021 roku podwyżki dostało 45% badanych. Przed pandemią ten odsetek sięgał 54%. Jedynie osobom zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony w 2021 roku wzrosła pensja w więcej niż połowie przypadków (54%), wskazano także.
Podwyżki otrzymało niemal trzech na pięciu przedstawicieli kadry kierowniczej średniego szczebla oraz mistrzów i brygadzistów, a także prawie połowa przebadanych specjalistów z wyższym wykształceniem, kadry zarządzającej i kierowców. Najrzadziej rosło wynagrodzenie pracowników biurowych i administracyjnych (35%). Wzrosty pensji najbardziej widoczne były w 2021 roku w przemyśle, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (po 56%), a także transporcie i logistyce (54%). Częściej niż średnia podwyżki dostawali też pracownicy ochrony (54%) oraz telekomunikacji i IT (49%). Najrzadziej z kolei pracownicy handlu detalicznego i hurtowego (36%), hotelarstwa i gastronomii (35%) oraz edukacji (30%).
„Spora grupa pracowników jest też rozczarowana wysokością podwyżek. 46% pracowników otrzymało podwyżki takie, jakich się spodziewało. Jednak niemal tyle samo, bo 41%, jest rozczarowanych swoimi podwyżkami, a niemal połowa z tej grupy uważa, że ich podwyżki były zdecydowanie niższe wobec oczekiwań. Jeśli chodzi o wysokość podwyżek wśród tych, którzy je otrzymali, to zdecydowanie najczęściej sięgały 5-10% (42%). Ponad jedna czwarta pracowników (27%) otrzymała mniej niż 5%. Podwyżki w wysokości 10-20% trafiły do 18% pracowników, a powyżej 20% – 5% zatrudnionych. Wysokość podwyżek była związana z wiekiem i wykształceniem – najwyższe otrzymywali młodsi i lepiej wykształceni” – czytamy dalej.
Pomimo rozczarowania podwyżkami w 2021 roku 43% ankietowanych jest zadowolonych ze swoich obecnych zarobków, ale od kilku lat ten odsetek systematycznie spada (w 2019 roku wynosił 48%). Ze swojej aktualnej pensji niezadowolonych jest 26% badanych. Najbardziej zadowoleni z płac są przedstawiciele kadry zarządzającej (68%), kierownicy średniego szczebla (59%), kierowcy (52%) i specjaliści z wyższym wykształceniem. Najmniej – inżynierowie (10%). Jeśli chodzi o branże, to najwięcej pracowników zadowolonych z wynagrodzeń jest w telekomunikacji i IT (49%) oraz w transporcie i logistyce, a także w branży finansowej i ubezpieczeniowej (po 47%), zakończono.
Monitor Rynku Pracy to sondaż Instytutu Badawczego Randstad, jest kwartalnym sondażem realizowanym w Polsce od 2010 roku. Bieżąca, 46. edycji badania, została zrealizowane w okresie 16-27 sierpnia 2021 r. przez Instytut Badań Pollster metodą CAWI.
Źródło: ISBnews