Wzrostu przychodów spółek w 2024 r. oczekuje 61% dyrektorów finansowych z Europy Środkowej, co oznacza wzrost o 3 pkt proc. w stosunku do roku poprzedniego, wynika z badania „2024 Central Europe CFO Survey”.
„Rezultaty ostatniej edycji badania stanowią dowód na to, że biznes dostosowuje się do nowych, trudniejszych warunków. Chociaż nadal mamy do czynienia z brakiem stabilności – wojna w Ukrainie trwa, napięcia w światowej gospodarce tylko nieznacznie spadły, jest to jednak poprawa w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Globalne łańcuchy dostaw działają sprawniej, ceny surowców też się normalizują. Nauczeni doświadczeniem ostatnich lat CFO widzą tę poprawę w swoim otoczeniu i mimo wielu licznych wyzwań z optymizmem patrzą na perspektywy wzrostu” – powiedziała partnerka, liderka zespołu ds. analiz ekonomicznych Deloitte Julia Patorska, cytowana w komunikacie.
Deloitte wylicza w badaniu wskaźnik CE CFO Confidence Index, który składa się z trzech subindeksów. Każdy z nich odzwierciedla spojrzenie dyrektorów finansowych na kwestię otoczenia biznesowego (Business Environment Confidence Index), procesów gospodarczych (Economy Confidence Index) oraz perspektyw wyników spółek reprezentowanych przez badanych (Company Perspective Confidence Index).
Najnowszy odczyt głównego indeksu wskazuje na znaczną poprawę nastrojów wśród ankietowanych CFO. Wartość Confidence Index na 2024 r. wyniosła 17 punktów. To nie tylko blisko dwukrotnie wyższy wynik niż w roku poprzednim, ale również najwyższy poziom wskaźnika od czasów sprzed pandemii COVID-19, podano.
„61% respondentów oczekuje większych wpływów w 2024 r., co oznacza wzrost o 3 pkt proc. w stosunku do roku poprzedniego. Nie bez znaczenia jest także zmiana nastrojów w zakresie marż operacyjnych – 35% ankietowanych spodziewa się ich wzrostu, o 10 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Coraz więcej podmiotów zamierza także zwiększać nakłady na inwestycje (39% vs. 36% rok wcześniej) oraz planuje wzrost zatrudnienia (32%, czyli o 2 pkt proc. więcej niż na koniec 2022 r.)” – czytamy w komunikacie.
Na pytanie dotyczące przewidywanego wzrostu PKB krajów Europy Środkowej w 2024 roku najczęściej wskazywaną odpowiedzią było 1,1%. Rok wcześniej najwięcej odpowiedzi wskazywało na trzykrotnie niższe tempo rozwoju. O 30 pkt proc. do poziomu 38% spadł z kolei odsetek CFO przewidujących wyższe bezrobocie w trakcie najbliższych kilkunastu miesięcy. Coraz mniej menedżerów zakłada także wzrost tempa inflacji: 57% vs. 70% rok wcześniej. Ankietowani podzielili się także swoją opinią w kwestii prognozowanego tempa wzrostu cen w swoim kraju i w całej strefie Euro. Średnia przewidywana inflacja w pierwszej z kategorii wyniosła 6,1%, natomiast dla strefy euro było to 4,1%. Największe różnice widać w predykcjach dotyczących m.in. Polski – 7,5% wobec 4,3%.
„W wynikach obecnego badania zauważam dużą ostrożność CFO. Ankietowani widzą poprawę otoczenia biznesowego i optymistyczniej też oceniają perspektywy swojej firmy. Jednocześnie jednak nie dowierzają, że sytuacja poprawia się także szerzej, w całej gospodarce. Dobrze to widać na przykładzie Polski – 57% ankietowanych ocenia, że wzrost PKB nie przekroczy 1,5% w tym roku, a tylko 8% spodziewa się wzrostu powyżej 2,6%. Tymczasem połowa ekonomistów ankietowanych przez NBP spodziewa się, że wzrost PKB wyniesie 3% i więcej. Jest więc pole do pozytywnego zaskoczenia” – powiedział senior manager w zespole ds. analiz ekonomicznych w Deloitte Aleksander Łaszek.
W badaniu „2024 Central Europe CFO Survey” uczestniczyło 544 dyrektorów finansowych pochodzących z 15 krajów Europy Środkowej. Badanie przeprowadzono między październikiem a grudniem 2023 roku.
Źródło: ISBnews