Według 67% przedstawicieli funduszy private equity i venture capital, wojna na Ukrainie wpłynęła na spowolnienie procesów inwestycyjnych, wynika z badania pt. „Barometr branży Private Equity i Venture Capital” sporządzonego przez firmę doradczą JP Weber.
Z raportu wynika, że fundusze spodziewają się, że wojna na Ukrainie wpłynie na rynek inwestycji kapitałowych – 80% badanych dostrzega jej oddziaływanie na działalność funduszu, który reprezentuje, a 59% spośród nich ocenia go jako negatywny.
„Badani wskazują, że wojna w Ukrainie wpłynęła na spowolnienie procesów inwestycyjnych (67% wybrało tę odpowiedź), ponad połowa (53%) ankietowanych uznaje, że widzi wpływ tych wydarzeń w kosztach obsługi długu, dla niemal 1/3 (32%) konflikt rosyjsko-ukraiński wpływa na dostęp do finansowania” – stwierdził associate partner JP WeberPiotr Kucharczyk, współautor raportu, cytowany w komunikacie.
Z raportu wynika, że okres pandemii nie zaszkodził funduszom PE i VC. 63% ocenia pozytywnie wpływ pandemii na swoją branżę. Niemal połowa ankietowanych inwestorów (47%) deklaruje, że dzięki pandemii osiągnęło większy zwrot z inwestycji.
Ponad połowa (57%) badanych inwestorów na koniec 2021 roku uznawała aktualne wyceny spółek w Polsce za realne. Dla połowy badanych priorytetem są inwestycje w nowe spółki, niemal co czwarty badany (23%) wskazywał, że obecnie skupia się na zbieraniu funduszy inwestycyjnych.
Coraz częściej fundusze wskazują też na planowane wychodzenie z inwestycji – deklarował tak niemal co 4 badany fundusz (17%). Fundusze biorące udział w badaniu w porównaniu z 2020 rokiem coraz bardziej doceniają rolę digitalizacji w procesie budowania wartości spółek portfelowych. Obecnie jest ona traktowana na równi ze wzrostem organicznym (50%) Pierwsze miejsce niezmiennie zajmuje ekspansja międzynarodowa, którą wskazało aż 2/3 badanych. Trzecią najczęściej wskazywaną odpowiedzią była odporność na cykle koniunkturalne (33%).
„W ciągu 2021 roku znacząco zmieniły się czynniki wskazywane przez branżę private equity i venture capital jako kluczowe dla liczby transakcji przeprowadzanych w Polsce. Dla niemal połowy respondentów (43%) to dostęp do finansowania staje się obecnie najbardziej istotny. […] w pierwszym kwartale 2022 roku zarówno sytuacja geopolityczna, jak i gospodarcza postawiła przed inwestorami kapitałowymi kolejne wyzwania, a także dodała dużą dozę niepewności” – powiedział associate partner JP Weber Piotr Dalak, współautor raportu.
Badanie zostało przeprowadzone wśród funduszy aktywnie działających w Polsce. przez firmę doradczą JP Weber pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych.
Źródło: ISBnews