Agora pozostaje mniejszościowym udziałowcem w Eurozet, ale liczy się z możliwością kilkuletniego procesu sądowego nad ostatecznym rozstrzygnięciem dotyczącym przejęcia kontroli nad tą spółką, wynika ze słów członka zarządu Anny Kryńskiej-Godlewskiej.
„Po złożeniu naszego odwołania do sądu, UOKiK ma 3 miesiące na ponowną decyzję czy dokonania autokorekty. Oczywiście, nie mamy nadziei na takie rozwiązanie, wiec spodziewamy się, że w tym terminie trzech miesięcy przekaże sprawę do sądu. Jeżeli wejdziemy w proces sądowy, to może być kwestia nawet kilku lat co do rozstrzygnięcia w tej sprawie” – powiedziała Kryńska-Godlewska podczas wideokonferencji.
Niezależnie od obecnej sytuacji pozostaje, Agora na razie mniejszościowym udziałowcem Eurozetu.
„Wnieśliśmy do sądu o bezwarunkowe wydanie zgody na tę koncentrację. Uważamy, że decyzja Urzędu była podjęta z naruszeniem i zasad prawa i wszelkich regulacji, w związku z tym nie ma powodów, żebyśmy na razie zmieniali tę decyzję w tym zakresie. Tak, pozostajemy udziałowcem mniejszościowym. Eurozet kontynuuje bardzo dobre wyniki, otrzymujemy wyższe dywidendy niż w roku poprzednim i to pomimo pandemii. […] Pozostajemy udziałowcem mniejszościowym i walczymy o to, abyśmy mogli przejąć kontrolę nad tą spółką” – dodała Kryńska-Godlewska.
W lutym 2021 r. spółka złożyła odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wnioskując o wydanie przez sąd wyroku reformatoryjnego, który zezwoli na dokonanie koncentracji bez jakichkolwiek dalszych warunków.
Wniosek o zgodę na koncentrację wpłynął do UOKiK w październiku 2019 r. Miesiąc później prezes UOKiK skierował sprawę do tzw. drugiego etapu, co oznacza, że konieczne było przeprowadzenie dokładnego badania rynku. W listopadzie 2020 roku prezes UOKiK Tomasz Chróstny przedstawił zastrzeżenia do tej koncentracji. Po wnikliwej analizie rynku i możliwych konsekwencji przejęcia Eurozetu przez Agorę – w styczniu 2021 r. – wydał decyzję zakazującą koncentracji.
Agora jest m.in. większościowym właścicielem sieci kin Helios, spółki Next Film, zajmującej się produkcją i dystrybucją filmową oraz AMS działającej na rynku reklamy zewnętrznej, a także wydawcą „Gazety Wyborczej” i czasopism oraz portali i serwisów internetowych. Grupa jest ponadto właścicielem trzech lokalnych radiostacji muzycznych i większościowym współwłaścicielem ponadregionalnego radia Tok FM. Działa na rynku książek, wydawnictw muzycznych i filmowych oraz gastronomicznym.
Źródło: ISBnews