AI Chamber rekomenduje szybkie wprowadzenie piaskownic regulacyjnych dla projektów AI, podała organizacja w opinii dot. projektu „Strategii cyfryzacji państwa do 2035 r.”. Ponieważ jest to działanie sprzyjające powstawaniu innowacyjnych rozwiązań, które jest bardzo wyczekiwane przez środowisko twórców AI, powinny powstać niezwłocznie w ramach implementacji przepisów AI Act, już przed przyjęciem wieloletniej Strategii.
„Bardzo cieszy chęć stworzenia 'przyjaznego dla przedsiębiorczości systemu nadzoru’ nad AI. Niestety przedstawiony także przecież przez Ministerstwo Cyfryzacji projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji nie odpowiada temu założeniu w wystarczającym stopniu (Izba przedstawiła szczegółowe uwagi do tego projektu). Postulujemy wprowadzenie tego punktu w życie nawet przed przyjęciem 'Strategii’. Przykładowo projektodawcy ww. ustawy nie przewidzieli powołania tzw. piaskownic regulacyjnych w zakresie SI, działania sprzyjającego powstawaniu innowacyjnych rozwiązań, które jest bardzo wyczekiwane przez środowisko twórców AI. Ten punkt należy uznać za kluczowy i najważniejszy, jako możliwy do szybkiej realizacji siłami samej administracji, bez ponoszenia dodatkowych kosztów” – czytamy w opinii.
Izba postuluje także dążenie do większego wsparcia finansowego dla badań B+R i wdrożeń AI w Polsce i rozwoju w tej dziedzinie oraz eliminację barier prawnych i proceduralnych hamujących innowacje. Jak podkreśliła, w ostatnich miesiącach można było zaobserwować dużą niechęć przeznaczania środków na rozbudowę infrastruktury obliczeniowej (np. w uczelniach), mimo rekordowych środków budżetowych przeznaczonych na transfery socjalne czy obronność.
Według cytowanych przez Izbę badań McKinsey Global Institute, prawie 70% firm wprowadzi przynajmniej jeden rodzaj technologii opartej na AI do 2030 r. W stanowisku AI Chamber postuluje większe inwestycje w edukację i rozwój polskiej nauki w zakresie sztucznej inteligencji i dziedzin STEM, podkreślonych w projekcie „Strategii”.
Izba pozytywnie ocenia ogólne cele Strategii, ale jednocześnie wskazuje na wyraźną potrzebę doprecyzowania mechanizmów wdrożeniowych i określenia jednoznacznych regulacji dotyczących podmiotów odpowiedzialnych za realizację działań. Wskazuje też na brak określenia wskaźników mierzenia bieżących postępów oraz mechanizmów kontroli i egzekucji celów. Apeluje też o nadanie priorytetu działaniom wspierającym rozwój AI i eliminację barier administracyjnych oraz prawnych.
„Problem niskiej innowacyjności gospodarki jest problemem systemowym, związanym przyczynowo-skutkowo z szeregiem innych jak m.in. z brakiem kadr, rozdrobnieniem gospodarki, brakiem popytu na innowacje, czy barierami mentalnymi. Stąd kluczowa jest zmiana takiego stanu rzeczy na poziomie meta. Bez rozwiniętej, nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki krajowej, dającej miejsca pracy, finansującej badania i stanowiącej solidną bazę podatkową nie będzie bowiem możliwa realizacja także innych celów – w tym społecznych. Aby Polska kontynuowała bezprecedensowy okres swojego rozwoju, konieczna jest przyjęcie i konsekwentne wprowadzanie w życie spójnej wizji RP jako państwa opartego na wiedzy, nauce i rozwoju nowoczesnych gałęzi przemysłu. W naszej opinii 'Strategia’ w dużej mierze zawiera właśnie taką wizję, dlatego zasługuje na poparcie i jak najszybsze wdrożenie” – skomentował prezes AI Chamber Tomasz Snażyk, cytowany w komunikacie poświęconym opinii.
Jak informowano w październiku, cele strategii do osiągnięcia do 2035 r.:
* W roku 2035 przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe będzie miało 85% obywateli;
* 100% projektów IT o publicznym zastosowaniu realizowanych zgodnie z jednolitymi standardami i rekomendacjami architektonicznymi Architektury Informacyjnej Państwa;
* 100% podmiotów realizujących zadania publiczne pracuje na systemie elektronicznego zarządzania dokumentami;
* 100% spraw prowadzonych przez te podmioty załatwiana jest elektronicznie;
* 20 mln Polaków posiada portfel tożsamości cyfrowej;
* Wszystkie kluczowe e-usługi dostępne w aplikacji mObywatel;
* 100 jednostek chorobowych diagnozowanych wspomagająco z wykorzystaniem AI;
* Przynajmniej 1,5 mln specjalistów ICT;
* 100% jednostek administracji publicznej udostępniających e-płatności;
* 50% firm wykorzystujących narzędzia AI;
* 5% PKB na cyfryzację od 2035 roku.
Prezentując projekt strategii w końcu października, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, że koszt jej wdrożenia to ponad 100 mld zł. Podkreślał, że w jej realizacji wykorzystywane będą m.in. środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
AI Chamber (Izba AI) to instytucja zrzeszająca kilkadziesiąt startupów, firm, organizacji i NGOS-ów AI w Polsce, a docelowo w całym regionie CEE. Za główny cel Izba obrała propagowanie odpowiedzialnego rozwoju AI w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez różnorodne działania – od badań rynku CEE, poprzez pomoc we wdrażaniu rozwiązań AI w różnych obszarach gospodarki, po budowanie dla ekspertów platformy do współpracy i dzielenia się doświadczeniami.
Źródło: ISBnews