Akcjonariusze Banku Ochrona Środowiska (BOŚ) przełożyli na 26 kwietnia 2021 r. głosowanie w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie banku do programu ugód z klientami posiadającymi kredyty walutowe. Zmiana ta ma związek z przesunięciem – na 13 kwietnia – terminu rozprawy Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, która ma rozstrzygnąć zagadnienia prawne dotyczące kredytów walutowych i rozliczeń między bankami a kredytobiorcami, podał bank.
„Przyjmuje się, że stanowisko wyrażone przez Sąd Najwyższy ukształtuje kierunki orzecznictwa sądów powszechnych i może wpłynąć na ocenę rozważanych propozycji ugodowych zarówno przez kredytobiorców, jak i banki. Zgodnie z porządkiem obrad i zaprezentowanymi projektami uchwał, podczas NWZ zwołanego na 30 marca 2021 r. i kontynuowanego 26 kwietnia br., akcjonariusze BOŚ mają postanowić, czy bank będzie mógł zawierać ugody z klientami, którzy podpisali z nim umowę kredytową lub wzięli pożyczkę zabezpieczone hipotecznie i denominowane w walucie obcej lub indeksowane do waluty obcej” – czytamy w komunikacie.
Pierwotny termin rozprawy SN, tj. 25 marca, został przesunięty na 13 kwietnia br.
Warunki, na jakich będą zawierane ugody, po ich przygotowaniu przez zarząd BOŚ, zostaną przekazane do zatwierdzenia radzie nadzorczej, zaznaczono.
30 marca br. akcjonariusze BOŚ podjęli również decyzję o zmianie zapisów statutu banku w celu dostosowania określonego w nim przedmiotu działania banku do bieżących potrzeb i planów biznesowych, m.in. zaplanowanego wdrożenia usługi mojeID.
Według propozycji przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacka Jastrzębskiego, banki powinny zacząć proponować frankowiczom ugody, ale bez faworyzowania ich względem klientów, którzy mają kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Punktem wyjścia ma być kredyt złotowy oprocentowany według stawki WIBOR powiększonej o marżę stosowaną dla kredytów złotowych w czasie, w którym udzielony został kredyt walutowy.
Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ S.A. Aktywa razem banku wyniosły 18,49 mld zł na koniec 2019 r.
Źródło: ISBnews