Alior Bank zakłada, że jeśli sytuacja makroekonomiczna utrzyma się na stabilnym poziomie, to koszty ryzyka banku w tym roku nie powinny „istotnie” odbiegać od zanotowanych w 2021 roku, poinformował wiceprezes Maciej Brzozowski.
„Podjęliśmy duże działania w tym [2021] roku, będziemy je kontynuować z pewnością. Nie wiem jeszcze, czy z taką intensywnością, bo to zależy od sytuacji gospodarczej, a mamy dziś trudną sytuację gospodarczą: […] wysoką inflację, rosnące stopy procentowe, ryzyko makroekonomiczne zewnętrzne nie jest do końca jasne – jak już się wydawało, że wzrost stóp procentowych jest pod kontrolą, to wybuchła wojna na Ukrainie i znów mamy czynnik niepewności” – powiedział Brzozowski podczas konferencji prasowej online.
„Gdyby jednak warunki makroekonomiczne utrzymały się na w miarę stabilnym, przewidywalnym poziomie, to nie powinniśmy istotnie odbiegać od poziomów ryzyka, które pokazaliśmy na końcu roku. Oczywiście, to zależy od rozwoju sytuacji makroekonomicznej” – podkreślił.
Jak poinformował, zmiana polityki w obszarze ryzyka kredytowego przyniosła wymierne efekty w ub. roku w postaci ustabilizowania kosztów ryzyka. Były one niższe, niż przed pandemią.
„Koszty ryzyka są bardzo stabilne, niemalże wypłaszczone, zakończyliśmy IV kw. na poziomie 1,54%” – powiedział Brzozowski.
Koszty ryzyka wyniosły 1,6% w całym 2021 r. wobec 2,8% rok wcześniej.
Wskaźnik NPL spadł do 11,77% w IV kw. ub. roku wobec 14,4% rok wcześniej, m.in. poprzez sprzedaż portfeli niepracujących.
W całym roku NPL wyniósł 11,8% wobec 14,5% rok wcześniej. Cel zawarty w strategii banku to 11,8% na koniec 2022 r.
„Tutaj naszą strategią są głównie sprzedaże portfeli i w związku z tym w tym roku odnotowaliśmy dość wyraźny zysk na tej działalności, który jednoczenie obniżył CoR” – wyjaśnił wiceprezes.
Alior Bank koncentruje swoją działalność na usługach bankowości detalicznej i korporacyjnej. Podmioty zależne Alior Banku prowadzą działalność m.in. w zakresie usług leasingowych, informatycznych, faktoringu i asset management. Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa razem banku wyniosły 83,05 mld zł na koniec 2021 r.
Źródło: ISBnews