Alior Bank wprowadził do oferty kredyt ekologiczny dla mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw, które planują zwiększyć efektywność energetyczną, podał bank. Przedsiębiorcy, którzy złożą wniosek o ten rodzaj finansowania mogą otrzymać z Banku Gospodarstwa Krajowego bezzwrotną premię ekologiczną na częściową spłatę kredytu, która wynosi do 80% kosztów kwalifikowanych inwestycji.
„Kredyt ekologiczny jest kolejnym rozwiązaniem wdrożonym w ramach naszej strategii 'Bank na co dzień, Bank na przyszłość’, która zakłada podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Dużą zaletą tej oferty jest możliwość otrzymania bezzwrotnej premii Banku Gospodarstwa Krajowego. Jej wysokość zależy od wielkości firmy, miejsca realizacji i kosztów inwestycji” – powiedziała dyrektor Departamentu Produktów Klienta Biznesowego w Alior Banku Ewa Małecka, cytowana w komunikacie.
Kredyt ekologiczny można przeznaczyć na zakup środków trwałych, finansowanie robót i materiałów budowlanych, nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how, a także innych praw własności intelektualnej. Można nim również spłacić raty z tytułu umowy leasingu, a także sfinansować studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne wykonane przez doradców zewnętrznych, związane z realizowanym projektem, wymieniono w informacji.
Minimalna kwota wynosi 50 tys. zł. Maksymalna wysokość zależy od zdolności kredytowej firmy i może wynieść nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji pod warunkiem, że jej wartość nie przekroczy 50 mln euro. Alior Bank wymaga udziału własnego kredytobiorcy w wysokości minimum 10% kwoty netto budżetu projektu, za wyjątkiem inwestycji związanych z finansowaniem nieruchomości. W tym przypadku wymagany jest minimalny wkład w wysokości 20% budżetu netto projektu, podano również.
Wniosek o dofinansowanie w BGK można złożyć do 17 sierpnia br.
Alior Bank koncentruje swoją działalność na usługach bankowości detalicznej i korporacyjnej. Podmioty zależne Alior Banku prowadzą działalność m.in. w zakresie usług leasingowych, informatycznych, faktoringu i asset management. Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa razem banku wyniosły 82,88 mld zł na koniec 2022 r.
Źródło: ISBnews