Wartość zamówień z wykorzystaniem metody odroczonej płatności (BNPL) dla firm – Allegro Pay Business – wzrosła trzykrotnie (r/r) w 2022 r., a zawierane transakcje generują trzykrotnie wyższy obrót w porównaniu do innych metod płatności, podała spółka PragmaGO.
Od 2021 roku usługę, dostępną na platformie Allegro Business, tworzą Allegro oraz fintech PragmaGO.
„Płatności odroczone (BNPL) zyskują coraz większą popularność na polskim rynku e-commerce. Wg Barometru E-commerce przygotowanego przez agencję Opinion Way, prawie 30% konsumentów deklaruje, że korzysta z nich podczas zakupów w Internecie. Jak pokazują nasze wyniki, przedsiębiorcy również bardzo chętnie po nie sięgają, realizując nieco inne cele niż konsumenci. Płatności Allegro Pay Business to dostęp do pieniędzy na stałych warunkach. Dzięki temu firma może ustabilizować działanie, lepiej planować zamówienia i marżę, a w rezultacie łatwiej utrzymywać płynność finansową. Korzystanie z Allegro Pay Business może mieć wpływ na obniżenie kosztów finansowania biznesu i jego obsługi księgowej. Co bardzo istotne, sprzedający nie ponosi ryzyka finansowania i otrzymuje gotówkę na konto od razu, w czasie rzeczywistym” – powiedziała wiceprezes PragmaGO Danuta Czapeczko, cytowana w komunikacie.
„Postawiliśmy na lepszą identyfikację odroczonej płatności dla firm. Dla naszych klientów B2B ważna jest gwarancja wysokiej jakości usług finansowych, z których mogą korzystać na platformie Allegro. Powinni je jednoznacznie identyfikować – dzięki nazwie czy logo. Dlatego we wrześniu 2022 roku przeprowadziliśmy rebranding. Odroczona płatność dla firm stała się Allegro Pay Business. Po zmianie nazwy wzrosła nie tylko świadomość usługi, ale też nastąpiło lepsze zrozumienie jej działania i korzyści, jakie niesie. Podkreśliliśmy czytelnie różnicę między usługą dla klientów prywatnych i firmowych” – dodała B2B Financial Services Senior Manager w Allegro.pl Ewa Kraińska.
Spółka wskazała, że celem wdrożonych optymalizacji było udostępnienie Allegro Pay Business jak największej liczbie firm – niezależnie od branży i stażu na rynku. Dostęp do usługi zyskało ponad 100 tys. przedsiębiorców. Korzystanie z niej stało się możliwe już od pierwszego dnia działalności -1 na 10 firm odraczających płatność to startupy, które mają utrudniony dostęp do innych form finansowania. Dzięki zwiększeniu możliwego limitu zakupowego do nawet 50 tys. zł, usługa stała się atrakcyjna również dla firm realizujących większe zamówienia. Kolejną ważną zmianą było wydłużenie okresu odroczenia płatności. Przedsiębiorcy mają do wyboru bezpłatny okres 30-dniowy lub 60-dniowy (z oprocentowaniem 4,5%). Takie warunki są już standardem w segmencie konsumenckim, w segmencie B2B Allegro jest jedyną w Polsce platformą, która oferuje je na tak dużą skalę.
PragmaGO odpowiada za integrację techniczną, obsługę i ryzyko finansowania. Dzięki zapleczu technologicznemu i autorskim mechanizmom decyzyjnym fintech jest w stanie ocenić ryzyko finansowania i wydać decyzję kredytową nawet do 3 minut od zainicjowania procesu przez klienta, podano.
Spółka podkreśliła, że oprócz optymalizacji parametrów finansowych, wdrożono też ulepszenia w zakresie User Experience, a powiązanie usług ecommerce i financial services gwarantuje sukces. Korzystanie z Allegro Pay Business stało się wygodniejsze i bardziej intuicyjne, a przedsiębiorcy zyskali dostęp do Panelu Klienta, w którym mogą kontrolować listy zakupów i terminy płatności oraz w prosty sposób spłacać zadłużenie – przy pomocy jednego kliknięcia.
Allegro jest platformą handlową numer 1 w Polsce. Sprzedaż realizowana jest głównie przez firmy za pośrednictwem platformy e-commerce typu marketplace Allegro.pl. Od października 2016 r. Allegro należy do funduszy Cinven, Permira i Mid Europa. Spółka zadebiutowała na GPW w 2020 r.
Źródło: ISBnews