Arctic Paper spodziewa się, że będzie mógł ogłosić aktualizację strategii w listopadzie, poinformował prezes Michał Jarczyński. Z jego słów wynika, że będzie ona dotyczyć m.in. dookreślenia struktury segmentu energii spółki i automatyzacji procesu produkcyjnego.
„Jeśli chodzi o strategię, to jesteśmy w miarę przygotowani i nawet chcieliśmy takie rzeczy państwu opublikować przy okazji właśnie wyników I półrocza, ale okazało się, że tak duże zmiany, jakie mamy w zakresie koniunktury, zmiany na rynku, spowodowały, że chciałbym uniknąć sytuacji, że to, co ja dzisiaj miałbym ewentualnie przedstawić, może się za 10-12 miesięcy zdezaktualizować” – powiedział Jarczyński podczas konferencji prasowej.
„[Aktualizacja] będzie, myślę, że przy okazji naszego spotkania listopadowego. Bo w tym momencie będę już miał jasny ogląd na to, ile mniej mocy w papierze graficznym w Europie będzie od roku 2024 i w kolejnych latach, w którą stronę poszli nasi konkurenci przebudowując maszyny papiernicze” – dodał później.
Podkreślił, że aktualizacja strategii nie będzie zawierać radykalnych zmian.
„Nie widzę potrzeby do radykalnych zmian, a raczej do doprecyzowania. Jednym z takich elementów, który na pewno będziemy korygować, to będzie zmiana środka ciężkości w segmencie energii. [Pierwotnie] chcieliśmy równolegle – na podobnym poziomie – rozwijać moce wiatrowe i moce solarne. […] Po prostu przesuwamy środek ciężkości na projekty solarne oraz na biomasę” – powiedział prezes.
„Nie zamierzamy jako firma inwestować w rozbudowę naszych mocy produkcyjnych w zakresie papieru graficznego, natomiast skupiamy się na projektach, które mają budować długoterminową przewagę konkurencyjną naszych fabryk – czy to będzie w zakresie energii, czy wykorzystanego takiego czy innego włókna celulozowego, czy energochłonności samego procesu oraz automatyzacji. Nie ukrywam, że sporo myślimy o tym, czy te nowe rozwiązania techniczne w zakresie automatyzacji nie pozwolą nam w najbliższych 'nastu’ miesiącach na częściowe zastępowanie pewnych zespołów ludzkich robotami. Mówimy tu o pewnych procesach transportowych na przykład, procesach przygotowania surowców, natomiast ludzie byli, są i będą potrzebni, bo oni są najbardziej efektywnym elementem kontroli procesu i nadzorowania” – powiedział także.
Arctic Paper to drugi co do wielkości, pod względem wolumenu produkcji, europejski producent objętościowego papieru książkowego oraz jeden z wiodących producentów graficznego papieru wysokogatunkowego w Europie. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 4,89 mld zł w 2022 r.
Źródło: ISBnews