Asbis oczekuje mocnego przychodowo I kwartału i celuje w całym bieżącym roku w pobicie ubiegłorocznych przychodów, poinformował prezes Sergey Kostevitch.
„Po najmocniejszym kwartale planujemy w I kw. 2024 pobić przychody I kw. 2023. Najważniejszym miesiącem będzie marzec. Oczekujemy, że przychody będą wspierane przez wprowadzanie nowych produktów i rosnącą ekspozycję geograficzną (Armenia, Gruzja, Azerbejdżan, Maroko, Mołdawia, Europa Zachodnia, RPA)” – powiedział Kostevitch na spotkaniu z dziennikarzami.
Wiceprezes Kostas Tziamalis dodał, że Asbis planuje tradycyjnie na wiosnę pokazać prognozy finansowe na cały rok i wtedy konkretnie odniesie się do perspektyw, ale na pewno może już zadeklarować ambicję wzrostu całorocznych przychodów.
Zaznaczył, że spółka dołoży wszelkich starań, aby w 2024 r. pobić wyniki z ubiegłego roku. Wśród czynników prowzrostowych wymienił nowe produkty Apple, większy nacisk na marki własne, rozwój segmentu robotycznego AROS i przede wszystkim sprzedaż rozwiązań w tym obszarze czy wprowadzanie zrównoważonych produktów (marka Breezy).
Geograficznie spółka zakłada dalszą koncentrację na rynkach WNP poza Rosją i Białorusią, rozwój w Europie Południowej, dalszą ekspansję w Afryce czy CEE. „Jesteśmy na drodze, aby Polska znalazła się w TOP 5 rynków Asbis” – wskazał także wiceprezes Asbis.
Asbis zakłada ponadto dalszą koncentrację na klientach biznesowych i zwiększanie liczby klientów detalicznych (sieci Apple i Bang Olufsen). Wśród ryzyk spółka identyfikuje niestabilną sytuację geopolityczną, słabszy popyt na produkty IT, problemy z zaopatrzeniem, niestabilność kursów walut czy rosnące koszty osobowe.
Z kolei możliwości rynkowe to oczekiwane odbicie popytu konsumenckiego, konsolidacja sieci dystrybutorów przez dużych dostawców. „Ten trend jest bardzo korzystny dla Asbis” – zaznaczył prezes spółki.
Asbis celuje ponadto w sukces nowych marek własnych z relatywnie wyższą marżą (spore nadzieje pokłada w sprzedaży tego segmentu w Europie Zachodniej) oraz szybko rosnącą obecność na nowych rynkach.
„Udział marek własnych jest niski, jednocyfrowy w przychodach w ub.r. Ale każda z naszych marek własnych ma cel rosnąć długoterminowo. Bardzo poważnie skupiamy się, aby rosły, ale wymaga to czasu. Afryka ma największy potencjał wzrostu – mamy strategiczny plan ekspansji na ten kontynent i produkty temu dedykowane” – podsumował Kostevitch.
Asbis Enterprises Plc jest jednym z czołowych dystrybutorów produktów branży informatycznej na rynkach wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r.; wchodzi w skład indeksu mWIG40. Skonsolidowane przychody Asbis wyniosły 2,69 mld USD w 2022 r.
Źródło: ISBnews