Astana Hub przyciągnąć 100 europejskich firm z sektora IT, w większości z Polski, w tym roku, podała organizacja.
„Postanowiliśmy zacząć od Polski, ponieważ jest ona dla nas interesująca w wielu kluczowych obszarach. W szczególności są to outsourcing IT, fintech, gaming i firmy SaaS oferujące produkty IT na rynek B2B. Ponadto na polskim rynku obecna jest znaczna liczba firm z Ukrainy i Białorusi. One także są obiektem naszego zainteresowania. Mieszkańcy Europy Centralnej lepiej rozumieją mentalność i realia Kazachstanu niż Europejczycy z Europy Zachodniej. Poza tym Polska jest największym krajem w regionie. Spodziewamy się, że większość firm z Europy, które zdecydują się na pracę w Kazachstanie w ciągu najbliższych 12 miesięcy, będzie pochodzić z Polski. Łącznie szacujemy, że w tym czasie przyciągniemy około 100 firm z Unii Europejskiej” – powiedział prezes Astana Hub Magzhan Madiyev, cytowany w komunikacie.
Prezes poinformował, że Astana Hub w czerwcu odwiedzi Warszawę, Kraków i Poznań celem stworzenia korzystnych warunków dla rozwoju innowacyjnych technologii i przyciągania inwestycji do Azji Centralnej.
„Ten region, w szczególności Kazachstan, jest atrakcyjnym rynkiem dla wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych. Oprócz preferencji podatkowych, Astana Hub oferuje szereg unikalnych możliwości biznesowych: uproszczony system wizowy dla zagranicznych specjalistów i przedsiębiorców, światowej klasy programy edukacyjne i akceleracyjne, możliwość wyboru odpowiedniej jurysdykcji do prowadzenia biznesu oraz dostęp do rozległych sieci biznesowych i kadr” – dodał Madiyev.
Według PwC i KUKE, Kazachstan, obok Japonii i Malezji jest jednym z najciekawszych rynków dla polskich inwestycji w Azji. Kazachstan z roku na rok pnie się również w rankingach cyfrowej konkurencyjności – według ratingu IMD z 2023 r., zajmuje pozycję 34., lepszą od Polski (39.), podano także.
Astana Hub to największy międzynarodowy park technologiczny firm IT w Azji Centralnej, posiadający 14 regionalnych oddziałów. Tworzone są tu warunki do swobodnego rozwoju kazachstańskich i zagranicznych firm technologicznych. Od czasu oficjalnego uruchomienia w 2018 r., Astana Hub stał się największym centrum innowacji w Azji Centralnej. W tym czasie łączny dochód firm IT, które stały się uczestnikami technoparku, wyniósł 2 mld USD. Wartość przyciągniętych inwestycji osiągnęła 586 milionów USD, a liczba utworzonych miejsc pracy przekroczyła 24 tysiące.
Źródło: ISBnews