Bank Millennium ocenia, że ewentualna eliminacja WIBOR-u z rynku kredytów hipotecznych jeszcze pogłębi prognozowany na 30-40% spadek r/r w kredytach hipotecznych w 2022 r., poinformował prezes Joao Bras Jorge.
„Musimy to ocenić. Jest to świeża sprawa. Całkowicie nas to zaskoczyło” – powiedział prezes, pytany, jak widzi nową sprzedaż kredytów hipotecznych w br., biorąc pod uwagę zaproponowaną wczoraj przez premiera eliminację WIBOR-u z rynku kredytów hipotecznych.
„Jeśli chodzi o oczekiwania co do sprzedaży [kredytów hipotecznych w 2022 r.] – dwie rzeczy się dzieją. Jedna to, że przy mniej korzystnym scenariuszu gospodarczym na przyszłość jest normalne, że niektórzy konsumenci opóźnią podęcie decyzji. Tylko z powodu spowolnienia gospodarczego będziemy mieć mniejszy popyt na kredyty hipoteczne. Druga rzecz, ten całkowicie bezprecedensowy, za szybki wzrost stóp procentowych podnosi koszt ryzyka i koszt kredytów na wyższy poziom, czyli będzie w efekcie mniejszy popyt na kredyty hipoteczne ze względu na koszt kredytów. Trzecia rzecz, ze strony banku akceptacja, ze względu na możliwy wyższy koszt ryzyka, też spadnie. Tak, że nawet bez tych wieści o WIBOR prognozy dla kredytów hipotecznych na rok 2022 r. to przynajmniej 30%, a może i 40% mniej niż w 2021 r. To nawet przed tym ewentualnym zlikwidowaniem WIBOR-u. Po zlikwidowaniu WIBOR-u pewnie będzie jeszcze więcej” – wyjaśnił prezes.
Wczoraj premier Mateusz Morawicki zaproponował czteropunktowy plan, którego celem jest poprawa sytuacji kredytobiorców posiadających zadłużenie w PLN; przewiduje on m.in. odejście od 1 stycznia 2023 r. od posługiwania się stawką WIBOR i zastąpienie jej stawką depozytów overnight.
Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) jako pierwszej instytucji finansowej – zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) – największy komercyjny bank w Portugalii. Aktywa razem banku wyniosły 103,91 mld zł na koniec 2021 r.
Źródło: ISBnews